2
2020
2018-03-06

Spotkanie z posłem Marcinem Horałą


W poniedziałek 26 lutego w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z posłem Marcinem Horałą. Organizatorami wydarzenia byli Paweł Ludwiniak z Fundacji Republikańskiej, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Kraska oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.

Marcin Horała jest posłem na sejm VIII kadencji. Z wykształcenia jest prawnikiem i politologiem, a oba kierunki ukończył na Uniwersytecie Gdańskim. Od 14 lat należy do Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest pełnomocnikiem PiS w Gdyni oraz członkiem Rady Politycznej PiS. W Sejmie pracuje w komisjach: Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Na początku spotkania Paweł Ludwiniak przedstawił kilka danych ekonomicznych:

- Dochody budżetowe Polski na 2017 rok przewidywane były na 325 mld, a faktycznie wynosiły 350 mld. Plan deficytu budżetowego miał opiewać na 60 mld zł, a podczas podsumowania podliczono je na 25 mld zł. Ściągalność VAT-u w 2015 roku wynosiła 23 mld, w 2016 – 126 mld, a w 2017 plan zakładał 143 mld zł, a wykonanie szacunkowe wynosi 160 mld zł. To świadczy tylko o tym, jak obecne rządy dobrze prowadzą naszą gospodarkę. Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu br. 6,9 %, wzrost PKB w roku 2017 wynosił 4,6 %, a liczba urodzeń nowych obywateli w minionym roku przekroczyła 400 tys.

Następnie głos zabrał przewodniczący Klubu PiS w powiecie sokołowskim Jacek Odziemczyk, który zapytał posła Marcina Horałę o największe, jego zdaniem, sukcesy partii. Gość bez wahania odpowiedział, że największy sukces leży po stronie obywateli, bo to dzięki im głosom oddanym w wyborach doszło do rzeczywistej zmiany władzy w Polsce. Drugi sukces, jaki podał poseł, dotyczył zmiany modelu gospodarczego w Polsce. Zauważył, że do tej pory w wielu sektorach krajowej gospodarki dominował kapitał zagraniczny. Obecnie stawia się na polskie firmy i przedsiębiorstwa, a szczególnie na polską bankowość. Jako trzeci sukces podał wysoką ściągalność podatku VAT. „Do tej pory prywatne, często niejasne interesy były ważniejsze niż budżet naszego kraju. PiS nie ma za sobą ludzi, w których interesie powinien działać. Nie jesteśmy uwikłani w tego typu historię. Dlatego działamy w interesie Polski i Polaków” – podsumował. Dodatkowo poseł Marcin Horała podkreślił, że sukcesem obecnych rządów jest zajęcie się w końcu sprawą polskiego bezpieczeństwa. Doprowadzono m.in. do wzrostu siły polskiej armii, ponieważ liczebność żołnierzy w armii zawodowej przekroczyła 100 tys. Zlikwidowano także limity awansowe.

Następnie wywiązała się dyskusja ze słuchaczami. Rozmawiano m.in. o jednomandatowych okręgach wyborczych, funduszu obywatelskim, podwyżkach emerytur, ubezpieczeniach społecznych i współpracy rządu z samorządami.
 Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe