17
2020
2020-02-11

Spotkanie z poetką Ireną Filipczuk i Jej twórczością w Sterdyni


Dnia 2 lutego 2020 roku w świeżo odnowionej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni odbyło się spotkanie z poetką i malarką, Ireną Filipczuk, pochodzącą z pobliskiej Tchórznicy. Inicjatorzy i organizatorzy spotkania to Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, Zespół Szkół w Sterdyni oraz miejscowy GOKiS. W spotkaniu uczestniczyli członkowie rodziny i przyjaciele Pani Filipczuk oraz sterdyńscy miłośnicy Jej poezji. Samorząd lokalny reprezentował przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pogorzelski. Członkini TMZS Stanisława Maciak, która zajmowała się sprawami organizacyjnymi, otrzymała brawa od zebranych. Z kolei Anna Kur, dyrektor Ośrodka Kultury, zwróciła się do zebranych z prośbą o uczczenie minutą ciszy zmarłego przed dwoma dniami sołtysa Sterdyni – Wojciecha Paska.

Spotkanie autorskie przebiegało w pięknym, lirycznym nastroju, podkreślonym wystawą obrazów Ireny Filipczuk, która z właściwą sobie wrażliwością na piękno przyrody oraz talentem utrwala podlaskie pejzaże. Zebrani wysłuchali koncertu przygotowanego i prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego, Teresę Styś. Wystąpili absolwenci i obecni uczniowie sterdyńskiego Zespołu Szkół. Soliści – Liwia Długosz, utalentowana uczennica klasy VII, wykonała piosenkę „ Muzyka twoje imię ma”. Marzena Pytlak i Michał Pieńkowski zachwycili zebranych pieśniami Bułata Okudżawy oraz opracowanymi muzycznie przez Marka Kołodziejskiego wierszami Juliusza Słowackiego, Franciszka Kobryńczuka i Leny Szczeć.

Wspaniała muzyka towarzyszyła poezji Ireny Filipczuk, prezentowanej również przez absolwentów i uczniów sterdyńskiej szkoły. Wśród czytających była, znana w środowisku, pisarka i poetka, Wiesława Kwiek oraz jej mąż Waldemar. Słuchacze w skupieniu wysłuchali utworów o wysokiej wartości literackiej i emocjonalnej. Trzeba przyznać, że wiersze Pani Ireny Filipczuk nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzruszają, wprawiają w zadumę i podziw dla bogactwa uczuć i emocji, które Autorka niezwykle sugestywnie w nich przekazuje. Zadziwia Jej empatia i umiejętność kreowania sytuacji lirycznych w sposób pozwalający na wzruszające odnalezienie się w treści jej wierszy.

Pani Irena Filipczuk w skromnych słowach mówiła o sobie, o swojej artystycznej drodze. Zainteresowanie wzbudziła informacja o znajomości i przyjaźni z aktorką Teresą Lipowską. Pani Lipowska czytała wiersze Pani Filipczuk w telewizji, dzięki czemu Poetka zaistniała w przestrzeni ogólnopolskiej. Liryki wzbudziły zainteresowanie i spowodowały liczne prośby o książki.

Brawami na stojąco uczestnicy autorskiego spotkania podziękowali Pani Irenie Filipczuk za możliwość obcowania z jej niepowtarzalną twórczością. Podpisała wiele swoich książek. Czekamy na kolejne zbiory wspaniałych utworów.Teresa Styś
 
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Gratulacje dla pani Teresy Styś i szkolnej młodzieży za piękny koncert!

wojan
2020-02-18 12:50:35
Strona 1/1


Dane kontaktowe