42
2019
2019-01-22

Spotkanie przedstawicieli miast partnerskich


W środę 16 stycznia 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie delegacji miast partnerskich Sokołowa Podlaskiego. Na zaproszenie burmistrza Bogusława Karakuli przybyli przedstawiciele Jekabpils na Łotwie, ukraińskiego Dubna i Miasta Czerwionka-Leszczyny na Śląsku.

Na początku spotkania burmistrz naszego miasta powitał przybyłych gości: Mera Miasta Jekabpils Raivisa Ragainisa, Mera Miasta Dubno Vasila Antioniuka, Burmistrza Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego oraz tamtejszego Przewodniczącego Rady Miejskiej Bernarda Strzodę.

Następnie Bogusław Karakula przybliżył historię współpracy Sokołowa Podlaskiego z każdym z partnerskich miast. Pierwszym z nich było
Jekabpils na Łotwie. Początki współpracy datuje się na rok 1987, a oficjalną umowę podpisano 5 maja 2004 r. w 580. rocznicę nadania Sokołowowi praw miejskich. W ramach umowy prowadzona jest współpraca grup artystycznych i wymiana grup młodzieżowych. Od wielu lat zespoły ludowe, taneczne i wokalne z Jekabpils odwiedzają Sokołów i uczestniczą w cyklicznych Nadbużańskich Spotkaniach Folklorystycznych.

Drugim miastem, z którym udało się nawiązać współpracę, było Dubno na Ukrainie. Oficjalną umowę podpisano 18 listopada 2005 r. Ponadto 6 października 2006 r. została zawarta umowa w sprawie wspólnej realizacji projektu “II Forum Integracyjne Sokołów Podlaski - Dubno” w ramach programu sąsiedztwa INTERREG IIIA/Tacis CBC Polska - Białoruś - Ukraina. Oprócz spotkań w ramach Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych czy Piknikach Integracyjnych, w ramach programu INTERREG trzykrotnie organizowane były Fora Gospodarcze Sokołów Podlaski - Dubno, z udziałem partnerów z Jekabpils.

W trakcie rozwoju współpracy z łotewskim Jekabpils, Sokołów zyskał kolejnego partnera - Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny na Śląsku. Umowa o wzajemnej współpracy została podpisana 19 września 2014 r. w Czerwionce-Leszczynach. Już kilkukrotnie gościliśmy w Sokołowskim Ośrodku Kultury orkiestrę “Dębieńsko”, a gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Czerwionka-Leszczyny regularnie odwiedzają nasze miasto i raczą sokołowian tradycyjnymi śląskimi potrawami podczas Jarmarków Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych.

Podczas spotkania z delegacjami miast partnerskich został wyświetlony film przedstawiający panoramę i najważniejsze obiekty w Sokołowie Podlaskim oraz zaprezentowano plany modernizacji i przebudowy ciągów komunikacyjnych w ramach RIT. Przedstawiciele miast wymieniali się własnymi doświadczeniami i dzielili planami na przyszłość. Pojawił się nawet pomysł zorganizowania towarzyskiego turnieju piłki nożnej z okazji oficjalnego otwarcia wyremontowanego sokołowskiego stadionu. W sportowych zmaganiach miałyby zmierzyć się drużyny z Sokołowa i wszystkich miast partnerskich. Zaproponowano również współpracę na płaszczyźnie artystycznej i zorganizowanie międzynarodowych plenerów malarskich.

Miłą niespodzianką były podarunki od delegacji z Miasta Dubno: pięknie wykonany chleb, szampan oraz drewniana rzeźba sokoła – symbolu naszego miasta.

Po zakończeniu spotkania w Urzędzie Miasta, goście odwiedzili Szkołę Muzyczną I Stopnia i Park Przemysłowy, a wieczorem wysłuchali koncertu noworocznego Chóru Kameralnego KOE w Sokołowskim Ośrodku Kultury.


Katarzyna Dybowska  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe