17
2020
2014-03-15

Spotkanie LOT Wielki Gościniec Litewski i Lokalnych Grup Działania


Wielki Gościniec Litewski był przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim, biegnąc przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno.

Trasa ta w poszczególnych latach zmieniała się, zbaczając z głównego traktu, jednak istnienie kilku wariantów gościńca nie zmieniało w sposób zasadniczy jego biegu. Z Wilna szlak prowadził do Rosji, zaś z Warszawy do najważniejszych stolic Europy.
Wielkim Gościńcem Litewskim podróżowali ludzie różnych narodowości, wyznań, stanów i zawodów. Jadąc do wyznaczonego celu, zatrzymywali się na kolejnych stacjach w miastach na szlaku. Dzięki tym przystankom miasta odnosiły konkretne korzyści w postaci opłat handlowych, ceł, myta.
Czasy świetności gościńca przypadają na wiek XVIII. Podróżowanie stało się modne, a sprzyjało mu również wynalezienie dyliżansu, dzięki któremu podniósł się znacznie komfort podróży. Ludzie przemieszczali się nie tylko w interesach, ale też z ciekawości świata i w poszukiwaniu przygód. Dalekie wyprawy stały się nieodłącznym elementem dobrego wykształcenia i wychowania każdego młodego człowieka z dobrej rodziny. Kiedy za czasów saskich powstała regularna poczta królewska, gościniec stał się jednym z najważniejszych traktów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 
 
W dniach 6-7 marca na zamku w Liwie odbyło się spotkanie zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski z przedstawicielami Lokalnych Grup Działania przez obszar których przebiega szlak turystycznych Wielkiego Gościńca Litewskiego. 
Spotkanie to jest wynikiem podpisanej 29 stycznia br. w Drohiczynie deklaracji współpracy pomiędzy: LGD Ziemi Mińskiej, LGD „Bądźmy Razem”, Stowarzyszeniem „Kapitał-Praca-Rozwój”, LGD „Tygiel Doliny Bugu”, LGD „Kraina Bobra”, LGD Puszcza Knyszyńska, LGD „Puszcza Białowieska”, LGD Szlak Tatarski oraz Lokalną Organizacją Turystyczną Wielki Gościniec Litewski. Spotkanie miało na celu określenia zakresu współpracy pomiędzy partnerami, a zwłaszcza uszczegółowienie działań związanych z oznakowaniem i promocją szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. 
 
Pomysł wytyczenia szlaku turystycznego wzdłuż dawnego Wielkiego Gościńca Litewskiego zrodził się stosunkowo niedawno, ale już zyskał ogromne uznanie i wielu zwolenników. Szlak przebiegający przez Sokołów i związany z nim kompleksowy produkt turystyczny może stać się szansą rozwoju dla podmiotów związanych z turystyką, głównie gastronomii i usług noclegowych. Co pośrednio może korzystnie wpłynąć na rozwój całego regionu. Udział w przedsięwzięciu prężnie działających Lokalnych Grup Działania w tym stowarzyszeń z powiatu sokołowskiego Kapitał-Praca-Rozwój i Tygiel Doliny Bugu, które są jednymi z największych w Polsce może być bardzo pomocne w osiągnięciu jeszcze większego sukcesu.
 
MAURYCY REJOWSKI


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe