40
2019
2012-11-23

Spotkanie formacyjne wolontariatu szkolnego


W spotkaniu tym uczestniczyły 32 osoby, które reprezentowały grupę ponad 70 wolontariuszy, którzy angażują się w działania charytatywne w kole przy Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Koło nosi im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jest jednym z największych i najstarszych (w styczniu mija 10 lat) w Diecezji Drohiczyńskiej. Opiekunami koła są: ks. Dariusz Misior i pani Elżbieta Filipczuk – katecheci oraz pani Jolanta Celińska – polonistka. W ramach działań koła prowadzone są zbiórki pieniędzy, słodyczy, odzieży, zabawek, pomocy szkolnych dla osób potrzebującym, odwiedzane są placówki takie jak: oddział dziecięcy w miejscowym szpitalu, Dom Dziecka w Julinie k. Łochowa, Dom Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej. Młodzież czynnie angażuje się w życie parafii Konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim, a także dba o rozwój duchowy.
Około godziny 12:30 wyruszyliśmy spod gimnazjum do placówki Caritas, gdzie spotkanie miało się odbyć. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić dom, a zaczęliśmy od Warsztatów Terapii Zajęciowej. Tam obejrzeliśmy pracownie: komputerową, florystyczną, hafciarską, techniczną, hafciarską, plastyczną oraz gospodarstwa domowego, w których osoby niepełnosprawne uczą się normalnego funkcjonowania. Pani Anna Remiszewska, pracownik i instruktor warsztatów, opowiedziała nam, co, gdzie i jak się odbywa. Opowiadała również, jak wyglądają codzienne zajęcia. W tych pracowniach było całe mnóstwo ręcznie wykonanych przedmiotów, które można nabyć, ponieważ są bardzo piękne i nadają się na prezenty, począwszy od malunków, przez kubki i wazoniki, wyroby hafciarskie, po przepiękne obrazy ścienne. Wszystkie te prace wykonane były przez podopiecznych warsztatów. Za zebrane pieniądze niepełnosprawni podróżują, na razie po Polsce, ale marzą o wycieczce do Rzymu.
Później udaliśmy się do kaplicy Matki Bożej Różańcowej, gdzie została odprawiona Msza Św. przez ks. Dariusza Misiora. Kazanie o ważności działania w imię hasła „Caritas” wygłosił Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Ksiądz Krzysztof Kisielewicz.
Po krótkim nabożeństwie udaliśmy się do stołówki, gdzie czekał już podwieczorek w postaci ciasta, jakie upiekły dziewczęta z naszego koła oraz gorąca herbata. Panowała miła atmosfera, ale wiemy, ze teraz czeka na nas wiele zadań do realizacji, by pomagać innym.

Iza Trochiniuk – wolontariusz
i dziennikarz gazetki „SZcoolNIAK”

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe