29
2022
2017-09-20

Solarium nie dla niepełnoletnich


W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów. Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich wystąpił prezydent Andrzej Duda.

O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Dozwolone wobec niepełnoletnich ma być lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych. Za głosowało 428 posłów, przeciw było czterech, osiem osób wstrzymało się do głosu. Ustawa ma chronić zdrowie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

W 2009 Międzynarodowa Agencja Badania Raka zakwalifikowała użycie solarium do grupy czynników rakotwórczych najwyższego ryzyka. Z badań wynika, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Najbardziej narażone na negatywne skutki są dzieci i młodzież. Zakazy udostępniania solariów osobom w wieku poniżej 18 lat istnieją w wielu krajach europejskich.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe