17
2020
2020-06-15

Sokołowskie Towarzystwo Cyklistów – od początku...


  Działalność Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów zaczęła się od integracyjnego spotkania sokołowskich rowerzystów w leśniczówce w Lesie Przeździeckim 12 sierpnia 2007 roku. Wtedy narodził się pomysł zorganizowania stowarzyszenia cyklistów. Wśród pomysłodawców byli m.in. Leszek Rosochacki i Antoni Janicki. 

Na zebraniu założycielskim 23 września 2007 roku  w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Sokołowie Podlaskim 20 cyklistów wybrało prezesa stowarzyszenia. Został nim Michał Karakula, najstarszy z uczestników zebrania, a zastępcą  Leszek Rosochacki. Od roku 2018 funkcję prezesa pełni Sylwester Prętczyński, wiceprezesem jest Bartosz Szczekutek. W roku 2008 Krajowy Rejestr Sądowy zarejestrował Stowarzyszenie Sokołowskie Towarzystwo Cyklistów. Od tej pory pod egidą Komisji Masters i Cyklosport UCI w Sokołowie mogły być organizowane oficjalne wyścigi kolarskie zgodne z kalendarzem imprez Masters i zaliczane do łącznej klasyfikacji Pucharu Polski. 
 
Celem STC jest popularyzowanie  turystyki rowerowej i kolarstwa wśród mieszkańców miasta i powiatu, organizowanie imprez sportowych, rekreacyjnych i aktywnego wypoczynku. „MASTERS” oznacza kolarstwo amatorskie. Wyścigi Masters mają na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej, a także promocje miast Sokołów Podlaski, Kosowa Lackiego oraz gmin Jabłonny Lackiej i Sterdyni. W wyścigach startują  najczęściej byli zawodnicy.   
                                                                                                                                      
Kronika
 
Rok 2009. I Ogólnopolski Wyścig Masters w Sokołowie Podlaskim. W sobotę 29 sierpnia wyścig O Puchar Burmistrza Miasta Bogusława Karakuli na trasie Sokołów – Repki -Skrzeszew – Wirów – Jabłonna - Sokołów na odcinku ok. 70 km. W niedzielę 30 sierpnia w Jabłonnie Lackiej O Puchar Wójta Gminy Grzegorza Popowskiego w zależności od kategorii wiekowej zawodnicy przejeżdżali różną ilość okrążeń na odcinku Jabłonna – Łuzki – Wirów -  Mołożew - Jabłonna. Od roku 2010 rozpoczęły się stałe wyjazdy zawodników zrzeszonych w STC na różne wyścigi kolarskie organizowane przez inne kluby na terenie Polski.   
 
Rok 2010. II Ogólnopolski Wyścig MASTERS w sierpniu 2010 roku. 
 
W sobotę rozegrano wyścig O Puchar Burmistrza Miasta Bogusława Karakuli na trasie Sokołów – Jabłonna – Wieska – Wierzby – Jabłonna - Sokołów na odcinku 72 km. W niedzielę w Jabłonnie Lackiej O Puchar Wójta Gminy Grzegorza Popowskiego w zależności od kategorii wiekowej kolarze przejeżdżali różną ilość okrążeń na odcinku Jabłonna- Łuzki- Wirów- Mołożew- Jabłonna.    
Rok 2011. III Ogólnopolski Wyścig Kolarski „MASTERS”. 
 
W sobotę 20 sierpnia wyścig o Puchar Polski pod patronatem Burmistrza Sokołowa Podlaskiego.  Start honorowy przy ul. Lipowej, start ostry przy ul. Kosowskiej – Skibniew – Kosów Lacki (I lotna premia o Puchar Burmistrza Kosowa Lackiego) – Ceranów – Sterdyń (II lotna premia o Puchar Wójta Gminy Sterdyń) – Dzierzby – Jabłonna Lacka – Sokołów Podlaski -  meta ul. Lipowa. Długość etapu 71 km. Dla zawodników ze starszych kategorii wiekowych  Sokołów Podlaski (start honorowy przy ul. Lipowej) – Skibniew (start ostry) – Kosów Lacki (I lotna premia o Puchar Burmistrza Kosowa Lackiego) – Ceranów – Sterdyń (lotna premia o Puchar Wójta Gminy Sterdyń) – Dzierzby – Jabłonna Lacka – Sokołów Podlaski (meta przy ul. Lipowej). Długość etapu - 60 km. 
 
21 sierpnia (niedziela). Wyścig o Puchar Wójta Gminy Jabłonna Lacka na trasie Jabłonna – Łuzki – Nowomodna – Wirów – Mołożew – Jabłonna Lacka. 60 km - 3 okrążenia dla młodszych kategorii wiekowych, 40 km- 2 okrążenia dla starszych. 
Zawodnicy zrzeszeni w STC w roku 2011 startowali też w innych zawodach ogólnopolskich zaliczanych do MTB. Mazovia Maraton w Supraślu - Olimpia Rosochacka, Piotr Rosochacki, Leszek Rosochacki. Zawody w Gostyninie  POLANDBIKE 8 edycja- Olimpia Rosochacka, Iwona Rosochacka. Zawody Mazovia MTB Marathon 2011 Ełk. Gwiazda Mazurska.  
Rok 2012. IV Ogólnopolski Wyścig Kolarski Masters. 
 
W sobotę 11 sierpnia wyścig pod patronatem Burmistrza Sokołowa Podlaskiego na trasie 70 km: Sokołów - Kosów Lacki- Ceranów – Sterdyń - Jabłonna Lacka - Sokołów. Start honorowy przy ulicy Lipowej, start ostry przed budynkiem Gretexu przy Kosowskiej. Start ostry dla starszych grup wiekowych w Skibniewie. Punkty zdobyte w zawodach zaliczane są do cyklu „Orang Coop 2012”, nagrodą główną był samochód osobowy „Chevrolet”.
 
W niedzielę 12 sierpnia rozegrano wyścig o Puchar Polski pod patronatem Wójta Gminy Sterdyń ze startem w Sterdyni. Trasa wyścigu: 3 okrążenia po 25 km na odcinku Sterdyń -Seroczyn – Łazówek – Krzemień – Matejki – Białobrzegi – Kiełpiniec - Sterdyń. 
O popularności wyścigu Masters STC świadczyć może udział Tadeuszu Pośpiecha z Warszawy (M-70), który ścigał się z legendarnym Stanisławem Królakiem - zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Najstarszym zawodnikiem startującym 3-krotnie jest Wacław Stanisławek z Warszawy (rocznik 1935).  
 
Rok 2013. V Ogólnopolski Wyścig Kolarski Masters.  
 
Na szosach powiatu sokołowskiego ścigali się kolarze  z Lublina, Warszawy, Trójmiasta, Poznania, Elbląga, Skarżyska Kamiennej, Sobótki, Sochaczewa, Częstochowy, Siedlec, Biłgoraja, Ostrowi Mazowieckiej, Otwocka, Mińska Mazowieckiego, Opoczna,Aleksandrowa  Łódzkiego. W wyścigu nie zabrakło zawodników z Sokołowa Podlaskiego. 
W sobotę 10 sierpnia wyścig na trasie Sokołów – Skibniew – Kosów – Ceranów – Sterdyń – Seroczyn -– Paderewek – Kurowice – Sabnie – Sokołów. Na trasie  długości 70 km kolarze ścigali się o Puchar Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego. Na starcie stanęło 67 zawodników.  
 
W niedzielę 11 sierpnia kolarze rywalizowali o Puchar Wójta Gminy Sterdyń  w Pucharze Polski. Na trasie Sterdyń – Łazówek – Paderewek – Kurowice – Zembrów – Sterdyń  kolarzy mieli do przejechania odcinki 69 km (3 okrążenia po 23 km) oraz 2 okrążenia po 23 km (łącznie 46 km) dla kategorii starszych. Większość zawodników – zwłaszcza z kategorii wyższych, w przeszłości byli czynnymi zawodnikami reprezentując znane kluby kolarskie w Polsce.
 
Rok 2014. VI Wyścig Kolarski Masters. 
 
W sobotę 9 sierpnia wyścig o Puchar Polski zainaugurował Burmistrz Miasta Bogusław Karakula, dając sygnał do startu 82 zawodnikom i zawodniczce Monice Buchowieckiej (Klub Elbląska Grupa Kolarska). Kolarze do przejechania mieli dystans 71 km. Start ostry młodszych dla grup młodszych odbył się przy ulicy Kosowskiej, dla starszych w Skibniewie. 
 
W Sterdyni 10 sierpnia rozegrano Wyścig Kolarski o Puchar Polski pod patronatem Wójta Gminy Sterdyń. Wystartowało 77 zawodników i 2 zawodniczki na dystansie 70 km dla kategorii M20, M30, M40 i M50 i 47 km dla kategorii M60 i M70. Honorowym starterem była Marianna Kobylińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni. W obydwu wyścigach startował zawodnik z Ukrainy Klekotsiuk Volodymyr (Lutsk-temp), który w Sokołowie nie był sklasyfikowany, ponieważ za późno przyjechał na start ostry. W Sterdyni zajął 5 miejsce. Pomimo panujących upałów w sobotę i niedzielę, kolarze narzucali wysokie tempo. 
 
W wyścigach rozegranych w Sokołowie i Sterdyni startowali kolarze, którzy w przeszłości brali udział w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, reprezentując barwy renomowanych klubów: WTC Warszawa, Legia Warszawa, Społem Łodź, Arkonia Szczecin, Gwardia Łódź, Granat Skarżysko Kamienna, Weltur Katowice, Budowlani Lublin, Mostostal Puławy, a Lechosław Michalak wygrał wyścig Dookoła Polski w 1977 roku i kilkakrotnie brał udział w Wyścigu Pokoju. 
 
Rok 2015. VII Wyścig Kolarski o Puchar Burmistrza Sokołowa Podlaskiego. 
 
W sobotę 12 września  odbył się wyścig kolarski o Puchar Burmistrza Sokołowa Podlaskiego umieszczony w Kalendarzu Mazowiecko-Warszawskiego Związku Kolarskiego. Z różnych przyczyn nie doszły do skutku wyścigi  zaplanowane w dniach 8-9 sierpnia.  
Impreza  w dniu 12 września była przeznaczona dla niezrzeszonych w wieku 10-12 lat; 13-15 i dla zrzeszonych w kategoriach: Żak – 11-12 lat, Młodzik – 13-14 lat, Junior Młodszy – 15-16 lat. Żaczka – 11-12 lat, Młodziczka – 13-14 lat, Juniorka Młodsza – 15-16 lat i Masters open (amatorzy). Trasa wyścigu przebiegała ulicami Ząbkowską (start, meta), Aleją 550 lecia, Kosowską, Ząbkowską na okrążeniu długości 6200 m. Z uwagi na zimno i padający deszcz, organizatorzy i sędzia główny Zbigniew Ruzik (prezes Mazowiecko-Warszawskiego Związku Kolarskiego), ograniczyli dystans wyścigów w każdej kategorii. Najmłodsza kategoria – niezrzeszeni 10-12 lat, jechali 1 okrążenie, druga kategoria – niezrzeszeni, 12-15 lat jechali 2 okrążenia, Żaczki, Żaki, Młodzicy, Młodziczki, Juniorki Młodsze – 3 okrążenia, Junior Młodszy i Masters - 4 okrążenia. 
 
Po raz pierwszy w barwach Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów wystąpili kolarze zrzeszeni od 1997 roku w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim prowadzeni przez Czesława Ambroziaka. Obydwie zawodniczki - juniorki młodsze Eliza Steć i Sylwia Nasiłowska  19-20 września startowały w Pucharze Polski w Siedlcach. Do najbardziej widowiskowej rywalizacji doszło w najstarszej kategorii Masters pomiędzy Sylwestrem Prętczyńskim (STC) a Adamem Skolimowskim z Cyklonu Sport Sulejówek. Po zaciętym finiszu szybszy okazał się Prętczyński. 
 
W tym samym roku  13 września Wojciech Błoński z STC Sokołów Podlaski  wygrał III DUATHLON w Makowie Mazowieckim w kategorii M-40-49 lat,  wyprzedzając aktualnego mistrza Polski Marka Piekarskiego z Bydgoszczy. Startowało 130 zawodników.   Ten sam zawodnik w kwietniu 2015 r. wygrał zawody DUATHLON br. o Puchar Starosty Siedleckiego.  
 
Rok 2016. VIII Wyścigi „Mastersów” w Sokołowie Podlaskim 
 
7. Wyścig rozegrano pod patronatem Burmistrza Sokołowa Podlaskiego i Zbigniewa Paczóskiego - właściciela firmy „Topaz” oraz o Memoriał Stanisława Dzięgielewskiego.   Wyścigi na trasach powiatu sokołowskiego zaliczane są do ogólnopolskiego challangu Pucharu Polski. W 2016 r poza  kolarzami z całego kraju na drogach powiatu sokołowskiego ścigali się zawodnicy z Kaliningradu (Rosja) oraz Białorusi. 
 
W sobotę 16 lipca, kolarze przejechali  trasę 73 km: Sokołów Podlaski (start honorowy i meta ul. Lipowa, start ostry ul. Kosowska) – Skibniew – Kosów Lacki – Jakubiki – Ceranów – Kosów Lacki – Skibniew – Sokołów Podlaski.    Zawodniczki ścigały się na  dystansie 53 km.  Średnia prędkość wśród kobiet 30 km/h, mężczyźni młodsze grupy wiekowe 42 km/ h w starszych oraz 40 km/h w M70+. 
W niedzielę 17 lipca kolarze rywalizowali o Puchar Polski pod patronatem Zbigniewa Paczóskiego firmy TOPAZ, natomiast w kategorii M60 o Memoriał Stanisława Dzięgielewskiego. W kategoriach M20, M30, M40, M50 dystans 71 km. W kat. M60 50 km, M70+ 50 km, kobiety 50 km. Trasa wyścigu: ul. Lipowa ( start honorowy i meta) - ul. Kosowska (start ostry) – Skibniew – Kosów Lacki – Ceranów – Sterdyń – Seroczyn – Dzierzby – Jabłonna Lacka – Sokołów Podlaski. Startowało 6 kobiet. 
W kategorii M60 Wyścig o Memoriał Stanisława Dzięgielewskiego nagrody wręczała żona Anna kolarza z wnuczkami Julą i Stasiem. Stanisław Dzięgielewski zmarł podczas wyścigu kolarskiego Masters w Borkach pod Łodzią 26 maja 2013 roku.  Kolarstwo uprawiał  od 2002 roku, należał do Polskiego Związku Lekkoatletyki i Polskiego Związku Kolarskiego. Był trenerem młodych adeptów kolarstwa w Wyszkowie. 
 
Rok 2017.    
 
Na odcinku Buczyn-Zembrów-Buczyn 17 (jazda indywidualna na czas) i 18 czerwca (jazda dwójkami) startowali zawodnicy z całej Polski, w tym wielu utytułowanych, min. Bogumiła Matusiak i Grzegorz Krejner. 
 
15 lipca na trasie Repki-Szkopy kolarze ścigali się o Puchar Wójta Gminy Repki Krystyny Mikołajczuk-Buchowicz. 
16 lipca na trasie Sokołów - Skibniew - Kosów - Ceranów – Sterdyń – Sabnie – Kupientyn - Sokołów rozegrano wyścig o Puchar Burmistrza Bogusława Karakuli. Startował Lechosław Michalak reprezentujący Mazowsze, były uczestnik Mistrzostw Świata, zwycięzca Wyścigu Dookoła Polski w 1977 roku.    
 
Rok 2018. IX Ogólnopolski Wyścig Kolarski „Masters”
 
W sobotę 14 lipca na trasie Repki - Szkopy - Wyrozęby - Borychów - Repki w różnych kategoriach wiekowych odbył się Wyścig Kolarski „Masters” o Puchar Wójta Gminy Repki Krystyny Mikołajczuk-Bohowicz. W strugach deszczu wystartowało 32 zawodników zrzeszonych w różnych klubach oraz niezrzeszonych, wśród nich kobieta Malwina Pilarska  z klubu Luks Dwójka Daniel Sportswear Stryków. Zwycięzcy wyścigu open pokonali odcinek 65 km z prędkością 39,56 km/h. 
W niedzielę 15 lipca start honorowy Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Masters” o Puchar Burmistrza Sokołowa Podlaskiego przy ulicy Lipowej otworzył burmistrz  Bogusław Karakula. Podobnie jak w Repkach, kolarzom przyszło ścigać się w strugach deszczu. W okolicach Kosowa Lackiego wycieraczki samochodowe nie nadążyły odprowadzać wody z szyb. Na trasę Sokołów Podlaski – Skibniew - Kosów Lacki - Rytele Święckie – Ceranów-Sterdyń – Sabnie – Kupientyn - Sokołów Podlaski długości 83 km wystartowało 37 zawodników oraz 1 zawodniczka. Pełną trasę pokonali kolarze z młodszych grup, natomiast grupy starsze, w tym kobieta, dotarły autokarem do Ceranowa. Pomimo niesprzyjającej aury, kolarze jechali z przeciętną prędkością 33,76 km/h. 
 
Rok 2019. X Ogólnopolski Wyścig Kolarski „Masters”  
 
W sobotę 1 czerwca przy pięknej pogodzie   kolarze w różnych kategoriach wiekowych oraz kobiety (kategoria OPEN) na trasie Repki - Szkopy - Wyrozęby - Borychów - Repki ścigali się o Puchar Wójta Gminy Repki Apolonii Stasiuk. Wystartowało 51 zawodników, wśród nich dwie kobiety, Agnieszka Kerth i Marta Krasuska. W zależności od kategorii kolarze pokonywali 5, 6 lub 3 okrążenia na dystansie 12,81 km. 
W niedzielę 2 czerwca start honorowy Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Masters” o Puchar Burmistrza Sokołowa Podlaskiego otworzył zastępca Burmistrza Miasta Krzysztof Dąbrowski. Pogoda dopisała. Na trasę Sokołów Podlaski – Skibniew - Kosów Lacki - Rytele Święckie – Ceranów – Sterdyn- Sabnie – Kupientyn - Sokołów Podlaski o długości 83 km wystartowało 58 zawodników i jedna zawodniczka. Pełną trasę pokonali kolarze grup młodszych. Grupy starsze zawodników dojechały autokarem do Kosowa Lackiego, skąd zaczęła się rywalizacja z metą  w Sokołowie przy ulicy Lipowej. Tego dnia łącznie z powodu kraksy (Dybów) lub defektu sprzętu, 8 kolarzy nie ukończyło wyścigu. Obydwa wyścigi umieszczono w Kalendarzu Imprez Masters, startujący zdobywają punkty do klasyfikacji sportowej (chalange – Komisja Masters). 
 
Kosów Lacki, Mistrzostwa Polski Masters 
Sierpień wśród kolarzy jest miesiącem podsumowań wyników sportowych - zarówno przez czynnych zawodników, jak i oldbojów. W związku z tym STC po raz drugi zorganizowało w Kosowie Lackim Mistrzostwa Polski Masters w jeździe  indywidualnej ma czas (10 sierpnia sobota) oraz dwójkami (11 sierpnia niedziela). Rywalizacja odbywała się pod patronatem Jana Słomiaka - Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki i wzięło w niej udział 100 zawodników z całej Polski. Była to dwunasta ogólnopolska impreza sportowa powierzona STC z ramienia Komisji MASTERS.   
 
Trasa wyścigu przebiegała fragmentem nowej drogi wojewódzkiej Nr 627, łączącej Kosów Lacki i Małkinię. Na czas wyścigu droga była całkowicie wyłączona z ruchu. Obydwa wyścigi zaliczono do challengu w ramach Komisji Masters. Ponieważ w mistrzostwach brali udział kolarze z całej Polski, zgodnie z regulaminem nie było możliwości łączenia par, zawodnicy startowali zgodnie z kategorią wiekową.
 
RAJDY
 
Oficjalną działalnością Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów były tzw. Majówki - rajdy dla młodzieży i dorosłych. Na tych cyklicznych imprezach  uczestnicy  poznają historię lokalną. Rajd wyrusza z boiska Szkoły Podstawowej Nr 4 w asyście sokołowskiej policji, która nieraz musiała na chwilę wstrzymywać ruch samochodów dla bezpieczeństwa rowerzystów.   Zanim rowerzyści wyruszą na szlak, policjanci przypominają zasady obowiązujące podczas korzystania z dróg publicznych. Każdorazowo  rajd kończy się na boisku szkolnym SP nr 4, na którym oczekuje ognisko z kiełbaskami oraz konkursy i zawody sprawnościowe prowadzone przez nauczyciela w- f. Można było wygrać rower, ponadto każdy uczestnik rajdu otrzymywał gadżet najczęściej ufundowany przez  sokołowskie firmy.  
O terminie i godzinie rozpoczęcia imprezy informuje STC, poprzez plakaty rozwieszane w widocznych punktach miasta oraz w witrynach najczęściej odwiedzanych sklepów. 
 
Rowerowa przejażdżka odbywa się bez względu na panującą aurę. Wystarczy sprawny rower.  
 
Rok 2009, I rajd – zwiedzanie zabytkowego obiektu sakralnego w Rogowie. 
 
Rok 2010, II rajd –  Sokołów – Kupientyn - las „Zielona”, Wyrąb - Sokołów
 
Rok 2011, III rajd – okolice Sokołowa.
 
Rok 2012, IV rajd – okolice Sokołowa. W miejscowości Wymysły gm. Sabnie uczestnicy rajdu poznali historię pomnika poświęconego partyzantom działającym podczas II wojny światowej na terenie m.in. powiatu sokołowskiego, zabitych w tych okolicach po 1945 roku przez Urząd Bezpieczeństwa PRL. O wydarzeniach opowiadał historyk  Jacek Odziemczyk.
 
Rok 2013, V rajd - okolice Sokołowa, przez Kostki do Miedzny. Odwiedzono Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, dla którego przez kilka lata z Sokołowa  podążały piesze pielgrzymki wiernych.   
 
Rok 2014, VI rajd – okolice Sokołowa, przez Repki do Borychowa. Na skraju tej miejscowości Jacek Odziemczyk z udziałem młodzieży biorącej udział w rajdzie, przybliżył źródła historyczne związane z zabiciem 6 partyzantów w 1950 roku przez Urząd Bezpieczeństwa władz komunistycznych PRL. Polegli partyzanci pochodzili z V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, którą dowodził mjr Zygmunt Szendzielorz „Łupaszka”. Starsi mieszkańcy Borychowa pamiętają szczegóły „władzy ludowej” związane z działaniami przeciwko „leśnym”, w tym kto wydał bezpiece miejsce noclegu partyzantów. Sposób, w jaki Jacek Odziemczyk  zapoznaje  z dziejami Sokołowa i okolic,  bardzo podoba się uczestnikom rajdów. Nawet tym, którzy nie przepadają za historią.
 
Rok 2015, VII rajd – okolice Sokołowa, przez Wyrąb, Jasień, Rogów do miejscowości Krasnodęby-Sypytki, gdzie pod obeliskiem „Ostatniego walczącego przywódcy Powstania Styczniowego na Podlasiu – Księdza Generała Stanisława Brzóski”, wzniesionym w miejscu pojmania Brzóski przez rosyjskich Kozaków, historyk Jacek Odziemczyk przybliżył uczestnikom wydarzenia sprzed wielu lat.   
Prze kolejne lata rowerowe rajdy w okolicach Sokołowa również się odbywały.  
 
Kolarze STC biorą udział w różnych wyścigach, ale to już temat na kolejny artykuł.
 
Juliusz Nowicki, oprac. red.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe