43
2019
2018-08-07

„Sokołowskie Orlęta” nad Bałtykiem


W dniach od 6 do 16 lipca 2018 roku prawie sto osób - zuchów, harcerzy i osób niezrzeszonych przebywało w Bazie Hufca ZHP Grójec w Sztutowie na Zgrupowaniu Obozów „Sokołowskie Orlęta”, zorganizowanym przez Hufiec ZHP w Sokołowie Podlaskim.

Grójecka baza położona jest bardzo blisko morza, w zalesionym, pagórkowatym terenie, w miejscu powiązanym tematycznie z wydarzeniami historycznymi z okresu II Rzeczypospolitej. Taka lokalizacja sprzyjała realizacji Programu wychowawczego hufca „Śladami niepodległości”, nawiązującego do obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

Komendantką Zgrupowania była hm. Marianna Popławska, uczestnikami poszczególnych obozów: 22 DH „Pędziwiatry” z Jabłonny Lackiej z phm. Anną Kożuchowską-Kurylak i pwd. Adamem Mazurkiem, 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów z dh. pwd. Rafałem Mikołajewskim, „Bużanie” 20 DH „Nieprzetartego Szlaku” z Wirowa z dh. pwd. Małgorzatą Klepacką - Strzała i dh. Barbarą Woźniak, a także „Leśne Cienie” - 43 DH „Cienie" z Sabni, 45 DH z Niecieczy, 14 DH „Sokoły" z Prostyni, 40 DH z Kosowa Lackiego z hm. Anną Chmiel, dh. Elwirą Paprocką i pwd. Damianem Kosiną.

Uczestnicy Zgrupowania korzystali z plenerowych obiektów do zajęć kulturalno – oświatowych i rekreacyjno-sportowych, rozległego terenu do gier terenowych, zabaw, konkursów, zajęć i warsztatów, a także lasu i polany.

W czasie obozu były ogniska, zajęcia z technik harcerskich, nauka piosenek, zwiedzanie gdańskiej Starówki, rejs statkiem na Westerplatte, pobyt w Muzeum Stuthoff - niemieckim nazistowskim koncentracyjnym obozie zagłady, plażowanie, poranne zaprawy nad morzem, gry i zabawy, podchody i gry terenowe, przyrzeczenie harcerskie, zaślubiny z morzem, Festiwal Piosenki Obozowej. Nie zabrakło niedzielnych Mszy św.,
w tym jednej polowej, sprawowanej przez duszpasterza harcerskiego dh. hm. Roberta Szulenckiego.

Szczególnie atrakcyjny program pod hasłem „Ich pojutrze to nasze dziś” realizowali harcerze z Jabłonny Lackiej, którzy przygotowując się do przyjęcia imienia Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” poznawali historię Szarych Szeregów i biografię bohaterskiego patrona. W ramach programu między innymi zaprezentowali wszystkim harcerzom piękne widowisko „Wojna – śmierci w oczy”.

Wyjątkowy czas wypoczynku, harcerskiej pracy i zdobywania nowych doświadczeń na długo pozostanie w pamięci uczestników zgrupowania.


J.O. 
Fot. 22 DH "Pędziwiatry"

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe