17
2020
2010-10-15

Sokołowianin I prezesem Sądu Najwyższego


Prezydent Bronisław Komorowski powołał w środę byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego na I prezesa Sądu Najwyższego.

Pochodzący z Sokołowa Podlaskiego Stanisław Dąbrowski skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1974 był sędzią kolejnych szczebli, pracę rozpoczął w Sądzie Rejonowym w Węgrowie, w latach 1980 - 1990 orzekał w Sądzie Wojewódzkim w Siedlcach.
W latach 1989–1991 był posłem Sejmu kontraktowego, wybranym z Komitetu Obywatelskiego z okręgu Garwolin. W 1990 zaczął orzekać w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. W 2004 został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, od marca 2006 do  marca 2010 był przewodniczącym KRS .
Stanisław Dąbrowski jest pierwszym I prezesem SN w III RP, wywodzącym się ze środowiska sędziów - cywilistów.
Kadencja obecnego I Prezesa Sądu Najwyższego prof. Lecha Gardockiego upływa 18 października.
W pierwszych komentarzach po nominacji sędziowie podkreślali, że Stanisław Dąbrowski cieszy się szacunkiem w środowisku sędziowskim i że ma duże doświadczenie w kontaktach z władzą ustawodawczą i wykonawczą. Obecny przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Artur Górski ocenił, że nowy prezes SN „ma doskonałe rozeznanie w problemach sądownictwa, nie tylko w SN, ale także w sądownictwie cywilnym, karnym i wojskowym (…) To mądry, zrównoważony człowiek, który ma duże doświadczenie sędziowskie".
BG/FOT. PAP

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Ogromne gratulacje!.Jesteśmy z pana dumni

Jarosław Siemieniak Czekanów
2011-03-11 13:12:07
Strona 1/1


Dane kontaktowe