43
2019
2011-10-07

Sokołowianie w Chorwacji


21 września Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie wyruszył w kolejną długą podróż. Celem wyprawy była Chorwacja i 13. Molvarskie Dni Folkloru. Zespół reprezentowali: kapela w składzie Kazimierz Soszka, Roman Brochocki, Zenon Celiński, Przemysław Nurzyński, Franciszek Sobieszuk; instruktor tańca Kamil Zaliwski; pięć par tanecznych ze starszej grupy wiekowej oraz 16 tancerek i tancerzy z grupy młodszej. 

Jak powiedzieli po powrocie członkowie zespołu, Molve to przepiękna miejscowość położona nad rzeką Drawą, w środkowej części Chorwacji? Wokół znajdują się liczne jeziora, w których można się kąpać i łowić ryby, oraz lasy bogate w zwierzynę. Nazwa Molve pochodzi od młynów, których wiele było kiedyś na rzece Drawie. Miejscowość znana jest, jako największe sanktuarium w regionie Podraviny, jedno z ponad 250 sanktuariów maryjnych w Chorwacji. Kaplica koło cmentarza, gdzie przechowywana jest rzeźba Matki Boskiej Molvarskiej i kościół Wniebowzięcia Marii Panny to najważniejsze zabytki sakralne.

Sokołowianów zakwaterowano u rodzin, co pozwoliło bliżej poznać mieszkańców, którzy w większości zajmują się rolnictwem, są pracowici, gościnni i dumni ze swojego folkloru.

W programie 4- dniowego pobytu były warsztaty taneczne, festiwalowy występ w hali sportowej, wieczór integracyjny z ZPiT Molve, ZPiT Novi Vinodolski, ZPiT Rokovci-Andrijaśevc  oraz Zespołem Folklorystycznym z Varażdinu, msza w kościele Wniebowzięcia NMP, zwiedzanie galerii sztuki molvarskiej, wycieczka po Molve i okolicach, lunch oraz zabawy integracyjne nad jeziorem Sekuline. Ponadto uczestnicy festiwalu spędzili miłe chwile nad morzem w Novi Vindolski, zwiedzili miasto i wystąpili przed tamtejszą publicznością.

 W drodze powrotnej Sokołowianie mieli okazję podziwiać piękną naddunajską metropolię, stolicę Węgier –Budapeszt.

            Wyjazd był bardzo udany i pełen wrażeń. Występy przed żywo reagującą chorwacką publicznością przyniosły wiele satysfakcji. Członkowie zespołu podkreślają niezwykłą gościnność mieszkańców Molve, cieszą się z nowo nawiązanych znajomości oraz są dumni, że mogli po raz kolejny reprezentować nasze miasto i kraj na międzynarodowej imprezie folklorystycznej.

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe