29
2022
2010-10-12

Sokołowianie w armii generała Andersa


Żołnierzami generała Władysława Andersa byli również sokołowianie. W 2. Korpusie Polskim walczyli na froncie włoskim.

Był wśród nich pan Gumaniuk – po powrocie do kraju długoletni kierowca sokołowskiego PKS-u, Edmund Woszczyński oraz mój starszy brat, Henryk Anusiewicz, weteran 2. Korpusu Polskiego. Brat posiada liczne odznaczenia brytyjskie i polskie. W ubiegłym roku brał udział w uroczystościach rocznicowych zdobycia klasztoru Monte Cassino. W tym roku uczestniczył z delegacją polskich weteranów w obchodach 66. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez żołnierzy 2 Korpusu.
Brat Henryk po powrocie do kraju w 1947 r. jako zdemobilizowany żołnierz, miał prawo nosić mundur wojskowy – 2. Korpusu. Jakże różnił się on od mundurów Ludowego Wojska Polskiego. W swoim mundurze brat wziął udział w procesji Bożego Ciała, wzbudzając sensację w Sokołowie.
W latach 80., jeszcze przed zmianą ustrojową, Sokołowski Ośrodek Kultury prezentował wystawę „2 Korpus Polski we Włoszech”. Fotografie przedstawiały m.in. walki żołnierzy gen. Andersa o Monte Cassino, Bolonię i Ankonę. W ramach wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji ds. Oficerów Rezerwy, uczestnicy posiedzenia – prezesi Klubów Oficerów Rezerwy LOK z woj. siedleckiego obejrzeli wystawę i byli nią zachwyceni. Sądzę, że warto byłoby taką wystawę znów zorganizować w Sokołowie i zaprezentować mieszkańcom miasta, a w szczególności młodszej generacji. Doskonałym pomysłem byłaby ekspozycja w plenerze – tak, jak niedawna wystawa o żołnierzach wyklętych.
Powinniśmy lepiej poznać patrona jednej z naszych ulic, patriotę, który wyprowadził ze Związku Sowieckiego ponad sto tysięcy Polaków, w tym dwadzieścia tysięcy dzieci – ratując ich od śmierci.
JANUSZ ANUSIEWICZ
FOT. ARCHIWUM - Henryk Anusiewicz (z lewej). Zdjęcie zrobiono 26 września 1946 r. w Anglii.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe