2
2020
2012-02-10

Sokołowianie na drugim miejscu


Zanim "Sokołowianie" mogli wystąpić w Siedlcach musieli wziąć udział w eliminacjach, które odbyły się 10 stycznia w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Na scenie pojawiło się wtedy kilkudziesięciu wykonawców. Wszyscy śpiewali na bardzo wysokim poziomie, dlatego wybór najlepszych nie był łatwy. Do kolejnego etapu, który odbył się w Siedlcach przeszli: Aleksandra Sobieska z ogniska muzycznego w Sokołowskim Ośrodku Kultury, której opiekunem jest Michał Soszka, Sandra Bazylczuk ze studia piosenki w Sokołowskim Ośrodku Kultury, która przygotowała się pod okiem Zbigniewa Filiksa, zespół "Dzieci Boże" z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim pod opieką Bożeny Kaczmarek, zespół "Voci Cantati" z Sabni, którego instruktorką jest Bożena Kaczmarek, zespół Pieśni i Tańca "Sokołowanie" działający przy Sokołowskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Iwony Kopiwody, Jakub Lachowski, ćwiczący swoje umiejętności w Sokołowskim Ośrodku Kultury pod opieką Zbigniewa Filiksa, Marzena Radomska-Wujek, Aneta Żochowska, Piotr Oleszczuk z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim, których to opiekunem jest Marek Kołodziejski oraz Paulina Tymińska z ogniska muzycznego w Sokołowskim Ośrodku Kultury, która ćwiczy pod czujnym okiem Michała Soszki.

 

Zaśpiewali "Chojkę"

Podczas odbywającego się w dniach 13-14 stycznia finału IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Kolędowe Serce Mazowsza" Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie" zajął  II miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe kl. IV- VI. To duże osiągnięcie, gdyż jest to pierwszy wykonawca z Sokołowa Podlaskiego, któremu udało się zajść w tym konkursie tak daleko. Sokołowianie zaprezentowali pastorałkę "Chojka" ze swojego repertuaru.

Na sali teatralnej siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert wszystkich laureatów IV edycji festiwalu "Kolędowe Serce Mazowsza". Jury w składzie: Izabella Jaszczułt – Kraszewska, Barbara Żarnowiecka, prof. Konstanty Ryszard Domagała, ks. Prof. Michał Roman Szulik i prof. Krzysztof Kusiel – Moroz (przewodniczący) po wysłuchaniu 80 wykonawców konkursowych z Mińska Mazowieckiego, Zegrza, Łosic, Sulejówka, Garwolina, Sokołowa Podlaskiego, Kałuszyna, Warszawy, Mrozów, Siedlec i Węgrowa wyróżniło i nagrodziło laureatów. Nagrodę za II miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe kl. IV-VI wręczyła "Sokołowianom"  Alina Simanowicz – zastępca dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

 

Największy festiwal

"Kolędowe Serce Mazowsza" to największy na terenie naszego województwa festiwal o tematyce bożonarodzeniowej. To także okazja do usłyszenia pięknych, często nieznanych wcześniej polskich kolęd i pastorałek. Według prof. Krzysztofa Kusiel – Moroza są one elementem naszej tradycji, dlatego powinno się zawsze zachowywać ich oryginalne brzmienie i nie zmieniać linii melodycznej. Profesor z radością podkreślił także, że  z roku na rok wzrasta poziom ich wykonań. Dzięki festiwalom takim jak "Kolędowe Serce Mazowsza" kultywowany jest piękny ze względu na tradycję zwyczaj kolędowania. Pozwala on także, choć na chwilę, zatrzymać świąteczną atmosferę.

W ciągu kilku lat działalności "Sokołowianie" dali około 300 koncertów. Występowali w kraju i za granicą m. in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, w Rosji, w Niemczech, w Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m. in. w Węgorzewie, Szydłowcu, Warszawie oraz Sokołowie Podlaskim.

Ogromnym sukcesem "Sokołowian" jest przynależność do organizacji CIOFF. Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i ostatni w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat. Kierownikiem artystycznym „Sokołowian” jest Iwona Kopiwoda, kierownikiem muzycznym Kazimierz Soszka, kierownikiem organizacyjnym Jan Rosochacki. Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, szef kapeli, Zenon Celiński – akordeon, Edward Sobieszczuk – skrzypce, Roman Brochocki – kontrabas, Jan Rosochacki – bębenek.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

gratulacje- ALE NIE SĄ PIERWSI, którym udało się zajść w tym konkursie tak daleko. Zapraszam na stronę festiwalu do zakładki z 2011 i 2012 roku.


2012-03-02 18:14:48
Strona 1/1


Dane kontaktowe