1
2020
2012-01-14

Sokołów też zagrał z Orkiestrą


"Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą" - to hasło tegorocznego finału WOŚP. - Wybór tematu dwudziestego finału poprzedziliśmy konsultacjami z ogromną rzeszą lekarzy, którzy przez wszystkie minione lata współpracowali z nami, kiedy wspieraliśmy wiele różnych dziedzin medycyny dziecięcej - zapewniają organizatorzy. - To niesamowite, jak wiele udało nam się zmienić na lepsze w standardach opieki nad dziećmi w polskich szpitalach. Niektóre problemy, takie jak chociażby retinopatia wcześniaka, udało nam się wyeliminować w stu procentach.

Swoją działalność Orkiestra zaczynała od ratowania życia noworodków chorych na serce. Po 20 latach nadal priorytetem w tych działaniach jest noworodek. W tym roku skoncentrowano się nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także pochylono się nad zdrowiem chorej na cukrzycę mamy w ciąży.

 

Nowoczesne urządzenia

Technologie ratowania życia i leczenia dzieci rozwijają się w ogromnym tempie. Dzięki temu dziś lekarze mogą podejmować się coraz to nowych, jeszcze niedawno niemożliwych do zrealizowania, wyzwań. Opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi. Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne, co jest największym szczęściem dla rodziców tych najmniejszych noworodków. Nad właśnie takimi technologiami chce się w tym roku pochylić Orkiestra. Przykładem mogą być respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu. WOŚP chce także stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w zaawansowanych ośrodkach III stopnia referencyjności (ok. 50 placówek w całej Polsce). Planuje także zakup pojedynczych urządzeń takich jak najnowocześniejsze inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych, czy respiratory. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez Orkiestrę, przy okazji różnych finałów.

 

Sprzęt dla Sokołowa

Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Fundacja WOŚP od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci. Teraz chce kupić kolejnych kilkaset urządzeń, aby w stu procentach zaspokoić potrzeby przyszłych matek. W czasie tegorocznego finału została przeprowadzona ogromną kampania medialna na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek. Warto przypomnieć, że ogromnym sukcesem zakończyła się realizacja Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą – Fundacja WOŚP kupiła blisko 3000 urządzeń i w chwili obecnej program ten przejęło Ministerstwo Zdrowia.

Sokołowski szpital również korzysta na współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która wsparła m. in. Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka i Niemowlęcia, Oddział Dziecięcy, Oddział Noworodkowy, Stację Pogotowia Ratunkowego. W sumie przekazano tu sprzęt o łącznej wartości 550.288,80 zł.

 

Rekordowa zbiórka

Podczas tegorocznego finału wszyscy bawili się znakomicie na sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Przed publicznością swoje umiejętności zaprezentowali muzycy i tancerze. Na scenie pojawiły się grupy Słowa Dwa, Reflekt, Podoba Mi Się, Paweł Zakrzewski i sekcja gitarowa Sokołowskiego Ośrodka Kultury, pary turniejowe Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie, członkowie Black Code Dance Studio. Gościem specjalnym była stylistka programu Dzień Dobry TVN Ewelina Rydzyńska. Podczas imprezy można było wylicytować niezwykle atrakcyjne przedmioty: bon o wartości 1000zł na suknię ślubną w salonie Marion, kursy na prawo jazdy kategorii B w Ośrodku Szkoleniowym ACZE, suknię od Eweliny Rydzyńskiej, koszulki siatkarek reprezentacji Polski, książkę Jurka Owsiaka z autografem, płytę zespołu Audiofeels z autografami, trzy jednorazowe wejściówki na siłownię Studio Odnowa, karnet na fryzurę i makijaż, kolację dla dwóch osób w Kafejce. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego tortu i "światełka do nieba". Mieszkańcy Sokołowa okazali się nadzwyczaj hojni. Wolontariuszom WOŚP udało się zebrać 31.997,57 zł. To o prawie 10.000 zł więcej niż w roku ubiegłym. Pieniądze zbierali również sokołowscy harcerze. Sztab zlokalizowany z Domu Harcerza zebrał ponad 7.000 zł.

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe