6
2020
2019-08-06

„Sokołów pamięta!”


Już po raz kolejny 1 sierpnia Sokołów Podlaski znalazł się wśród miast, które w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w szczególny sposób oddają hołd bohaterom.

O 17.00, czyli w godzinę „W” zawyły syreny. Przed Pomnikiem Czynu Niepodległościowego zapłonęły znicze. Licznie zebrani wysłuchali krótkiego okolicznościowego wystąpienia burmistrza Bogusława Karakuli oraz prelekcji Jacka Odziemczyka. Historyk i przewodniczący Rady Powiatu zwrócił uwagę na to, że w tym roku biało-czerwone znicze nie zostały ułożone w znak Polski Walczącej. Utworzono z nich napis „ZOŚKA”, w nawiązaniu do postaci Ryszarda Białousa „Jerzego”, dowódcy Batalionu „Zośka”. (Niezwykły dowódca ofiarnego batalionu zmarł 27 lat temu w Argentynie, w przeddzień 75. rocznicy wybuchu powstania urnę z prochami Ryszarda Białousa złożono na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w kwaterze powstańczej.) Uroczystość przy Pomniku Czynu Niepodległościowego zakończyło złożenie kwiatów przez delegacje i odśpiewanie hymnu państwowego.

Następnie na „Trawniku Coolturalnym” przy Sokołowskim Ośrodku Kultury chór złożony z grup działających w placówce, wspomagany przez licznych uczestników upamiętnienia, wykonał znane i mniej znane piosenki powstańcze. Na zakończenie zabrzmiała ta najbardziej wzruszająca i symboliczna - „Warszawskie dzieci”. Koncert uzupełniał komentarz historyka Jacka Odziemczyka, który mówił o twórcach powstańczych piosenek, codzienności i tragizmie powstańczych dni, a także o wyjątkowości Polski Podziemnej. Nie zabrakło odniesień do historii regionu- informacji o sanitariuszce Jadwidze Bajdeckiej ps. „Wiśka", urodzonej w Nowej Wsi, i harcerzach, „sokołowskich orlętach”, którzy w 1920 r. walczyli z bolszewikami.

Wieczorem tego dnia była możliwość obejrzenia dramatu wojennego „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.
J.O. 


« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Harcerzy ci u nas dostatek. Tylko mieszkańcy jakoś zapomnieli.

Mirka
2019-08-07 15:54:26
Strona 1/1


Dane kontaktowe