17
2020
2019-08-06

Sokołów - historia zapisana w budynkach


W środę 31 lipca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbyło się oficjalne otwarcie wystawy starych fotografii Sokołowa Podlaskiego. Na 75. planszach ukazano fragmenty zabudowy Miasta, od lat przedwojennych do współczesnych.

Otwarcia wystawy dokonała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Hanna Lecyk, która powitała wszystkich przybyłych i przybliżyła ideę utworzenia wystawy. Jej celem jest zaprezentowanie fotografii budynków i ich metamorfoza przez kolejne lata naszej historii oraz miejsc, które tylko pozostały po dawnych kamienicach. Wystawa jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie, jak wyglądało dawniej nasze Miasto, jaką miało architekturę i topografię.

Ogromną popularnością cieszyły się plansze w formacie "dawniej i dzisiaj", na których można było porównać, jak zmieniał się Sokołów na przestrzeni lat.

Prawdziwą gratką dla pasjonatów historii okazały się zdjęcia dawnego magistratu, który stał na skrzyżowaniu ulic: Siedleckiej, Długiej i Repkowskiej, a także fotografia dawnej elektrowni, znajdującej się przy ulicy Kosowskiej w sąsiedztwie obecnej Konkatedry. Obecnych zachwyciły także zdjęcia dawnego Pałacu na Przeździatce oraz Cukrowni Elżbietów.

Podczas zwiedzania wystawy można było liczyć na merytoryczny i fachowy komentarz pracowników Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, skąd pochodziły wykorzystane fotografie. Warto zaznaczyć, że większość zdjęć mogła być zaprezentowana dzięki uprzejmości obecnych i dawnych mieszkańców Sokołowa, którzy przekazali Pracowni fotografie ze swoich rodzinnych albumów i archiwów.

Na wydarzeniu nie zabrakło starszych mieszkańców Sokołowa Podlaskiego, którzy doskonale pamiętają dawny wygląd miasta. Cieszy także obecność młodych sokołowian, gdyż wielu z nich zna jedynie obecny wygląd Miasta z jego nowoczesnymi zabudowaniami. Dzięki wystawie mogli oni przekonać się, w jakim mieście żyli ich dziadkowie i pradziadkowie.

W tym dniu nie mogło zabraknąć także przedstawicieli władz lokalnych - Przewodniczącego Rady Miejskiej Waldemara Hardeja oraz Sekretarz Miasta Marii Truszkowskiej.

Wystawa czynna będzie do końca września, z krótką przerwą od 5. do 8 września.

Zapraszamy do zwiedzania w godzinach pracy Biblioteki.










































KDC 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe