29
2022
2022-11-08

SokoLove Film Festival


Za nami IV SokoLove Film Festival. W dwa festiwalowe weekendy odbyło się 10 filmowych pokazów w trzech sekcjach: fabularnej, dokumentalnej oraz MasterClass, w tym 5 pokazów przedpremierowych i 7 spotkań z twórcami: reżyserami, scenarzystami, producentami i aktorami.

Pierwszego dnia goście mieli okazję obejrzeć film "Lombard". Był to przedpremierowy pokaz specjalny z udziałem reżysera Łukasza Kowalskiego oraz producentki Anny Mazerant. Drugiego dnia festiwalu dla uczestników zorganizowano z kolei pokaz filmu “Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz pokaz filmu “Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”. Drugi film tego dnia również był pokazem specjalnym z udziałem reżysera Michała Krzywickiego oraz aktorki Dagmary Brodziak. Z kolei w ostatni dzień pierwszego festiwalowego weekendu goście mieli okazję obejrzeć film "Jowita" w reż. Janusza Morgernsterna z okazji jego 100. rocznicy urodzin. Drugim, "kobiecym filmem" tego dnia, był film “Simona” - znakomity dokument ukazujący Simonę Kossak, legendarną badaczkę, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserką filmu Natalią Koryncką-Gruz.

Drugi weekend festiwalowych pokazów rozpoczął się od przedpremierowego wyświetlenia filmu "Chrzciny" w reżyserii Jakuba Skocznia. Sobotę festiwalowi widzowie rozpoczęli filmem "Tylko wiatr". Był to przedpremierowy pokaz specjalny z udziałem reżyserki Zofii Kowalewskiej. Drugie filmowe dzieło wyświetlone tego dnia to film “Ucieczka z Kina Wolność”. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem, którego dorobek filmowy znany jest na całym świecie, a w Polsce reprezentuje prawdziwą klasę mistrzowską. Mowa oczywiście o współzałożycielu, dyrektorze i jednym z głównych wykładowców Wajda School, czyli o prof. Wojciechu Marczewskim.

Niedzielę, czyli ostatni dzień festiwalu, widzowie rozpoczęli przedpremierowym pokazem specjalnym filmu "Bukolika". Po filmie tradycyjnie odbyło się spotkanie z reżyserem Karolem Pałką. Tegoroczny festiwal zamknął przedpremierowy pokaz specjalny filmu "Tonia", również z udziałem reżysera Marcina Bortkiewicza.

Nowością tegorocznego festiwalu była Nagroda Publiczności. Ostatniego dnia został wyłoniony jej laureat. Wszystkie filmy były wspaniałe, inspirujące, dające dużo do myślenia, ale statuetka powędrowała do Natalii Korynckiej-Gruz za film "Simona".

Festiwal poprowadził Ryszard Jaźwiński, jeden z najwybitniejszych znawców kina w Polskim Radiu.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Do zobaczenia za rok!

K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe