17
2020
2017-09-20

Smoczyński na smyczkach


15 września w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Mateusza Smoczyńskiego i jego Quintetu. Był to pierwszy w tym sezonie koncert z cyklu „Jazz z Wami”.

Jak wiemy, koncerty jazzowe w Sokołowie Podlaskim mają bardzo długą tradycję i cieszą się dużą popularnością. Nie było zatem zaskoczeniem dla nikogo, że piątkowy występ „Smoczyński Quintet” w galerii „DOM” zgromadził tak liczną publiczność. Zespół w składzie: Mateusz Smoczyński (skrzypce), Jan Smoczyński (fortepian), Michał Miśkiewicz (perkusja), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Konrad Zemler (gitara) zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty „Berek”, m.in. kompozycje: „Przebiórka”, „Berek”, „Mleko i miód”, „Pożegnanie z Teksasem”, „Odcinki (solo fortepian)”, „Gdybyś tylko chciał”, „Jakoś leci” oraz „Gruby kot”. Program płyty nawiązuje klimatem do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku i elementów muzyki klasycznej. Tego wieczoru Mateusz Smoczyński, poza tradycyjnymi skrzypcami, zagrał także na skrzypcach barytonowych. Lider zespołu jest jednym z nielicznych wiolinistów, grających na tym unikalnym instrumencie.

Mateusz Smoczyński jest młodym wirtuozem skrzypiec. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego debiut miał miejsce w 1999 r. na Jazz Campingu „Kalatówki”, gdzie wystąpił z kwintetem Jacka Namysłowskiego. Występował na większości najważniejszych festiwali jazzowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Grał u boku takich artystów jak Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Maciej Strzelczyk, Janusz Skowron, Janusz Olejniczak, Kazimierz Jonkisz, Adam Sztaba czy Krzysztof Herdzin. Na drugiej edycji festiwalu „Zbigniew Seifert in Memoriam” w Berlinie miał okazję wystąpić z takimi muzykami jak Richie Beirach, Ack van Rooyen i Glen Moore. Jest stypendystą programu „Młoda Polska” oraz posiadaczem Jazzowego Oskara w kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2007”. W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był członkiem amerykańskiego zespołu Turtle Island Quartet, który dwukrotnie zdobył nagrodę Grammy. Wraz ze swoim zespołem „Smoczyński Quintet” wydał trzy płyty: „Inspirations”, „Expressions” oraz „Berek”.
 Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe