17
2020
2015-03-24

Śmieciowy problem w Sterdyni


Czy gmina Sterdyń będzie musiała zwrócić unijne dofinansowanie? Wójt Grażyna Sikorska nie wyklucza tej opcji. Ma jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. 

Z projektu cieszyli się wszyscy: zarówno poprzedni wójt, któremu udało się pozyskać ponad 600 tysięcy dofinansowania na kontenery na śmieci, jak również mieszkańcy całej gminy. Problem pojawił się dopiero w następnej kadencji samorządowej. Spadł na nowego włodarza, Grażynę Sikorską. 

3 KONTENERY
Jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej ówczesnemu włodarzowi Sterdyni Czesławowi Marianowi Zalewskiemu udało się pozyskać unijne dofinansowanie na zakup kontenerów na śmieci (ponad 600 tysięcy). W minione wakacje ponad tysiąc gospodarstw otrzymało 3 duże kontenery (na szkło, plastik oraz papier). Za ten zestaw mieszkańcy zapłacili około 50-ciu złotych. Jest to 15% wartości kontenerów; pozostałe 85% pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ponadto niektórzy mieszkańcy zaopatrzyli się w kompostowniki, za które zapłacili niespełna 75 złotych. Od października 2014 roku podniesiono także cenę za śmieci niesegregowane (z 10 do 15 złotych). 

To wszystko dążyło do tego, aby mieszkańcy byli zniechęceni do śmieci niesegregowanych i wreszcie zaczęli je segregować.
I udało się! Po podwyżce za śmieci niesegregowane do urzędu zaczęli przychodzić kolejni mieszkańcy. Postanowili segregować odpady.
Wójt Zalewski przy każdej okazji z radością podkreślał, że prawie wszyscy mieszkańcy jego gminy segregują odpady. Wszystko było ładnie i pięknie, ale... tylko do czasu.

POJAWIŁ SIĘ PROBLEM
Na początku roku, gdy gmina musiała przygotować sprawozdanie z realizacji projektu, zaczęły się problemy. Okazało się, że nie wszystkie zakładane w umowie warunki zostały spełnione. Otóż ilość odpadów poddanych segregacji miała wynieść 80 ton. Wyniosła natomiast... nieco ponad 40. Problem spadł na nowego wójta, Grażynę Sikorską.

Czy gmina będzie będzie musiała zwrócić ponad 600 tysięcy unijnego dofinansowania? - z takim pytaniem zwróciliśmy się do Grażyny Sikorskiej. 
Pani wójt nie wyklucza takiej opcji. Ma jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie.

- Już 3 razy wysyłałam pismo do Urzędu Marszałkowskiego ze stosownym wyjaśnieniem. Odpowiedzi jeszcze nie dostałam. Liczę, że wszystko się pozytywnie dla nas zakończy - odpowiada pani wójt.

KW
 

« wróć | komentarze [11]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Pani Sikorska jest super !!!

interesant
2015-04-01 00:06:17

Przecież pani wójt przed wyborami bardzo długo pracowała jako specjalista od funduszy unijnych i podobno to było jej atutem podczas kampanii wyborczej ;-)

do Czesław marian
2015-03-28 23:46:08

Ty nie musisz być specjalistą w funduszach unijnych. Wójt nie musi być specjalistą. Jednak podstawy powinien znać. Ponadto wystarczyło przed wywiadem przeczytać TRZY ZDANIA o tym o czym chce się mówić. Tamten wywiad świadczy o totalnym amatorstwie.

Do Czesława Mariana Fana
2015-03-28 19:19:45

Do batmana. To przecież ty jesteś super bohaterem. I to dzięki tobie unijna dotacja w rzeczywistości jest bezpieczna. Czy przybyłeś z Gotham ratować Gminę Sterdyń? Jeśli tak to razem z Supermenką możesz zjednoczyć siły aby przeciwstawić się Jokerowi i jego przydupasom, klakierom i innym wazeliniarzom. Przewodnie hasło do walki: kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam!!!!!!

Czesław Marian Fan
2015-03-27 14:55:45

Do 9. Wiedza powszechna to jest wiedza upubliczniana dla ogółu społeczeństwa poprzez wszelkiego rodzaje publikacje, na przykład w prasie codziennej. Dla mnie jako "śmieciowego" laika dofinansowanie z PROW czy RPO stanowi wiedzę przedmiotową o której szary obywatel wie tyle co nic. A dlaczego? Bo go to po prostu nie interesuje. Czy każdy interesuje się bobslejami? Albo czy każdy posiada wiedzę z zakresu lotnictwa. Tym zajmują się fachowcy a takich na pewno w obecnej sytuacji potrzeba w Gminie Sterdyń. Pani Wójt życzę powodzenia w poszukiwaniach dobrych fachowców, z odpowiednia wiedzą merytoryczną którzy będą odważni werbalizować swoje pomysły dla dobra społeczeństwa. Trzymam kciuki!!!

Czesław Marian Fan
2015-03-27 14:47:17

Haha śmiechu warte Supermenka uratuje unijną dotacje,która w rzeczywistości jest bezpieczna

batman
2015-03-27 08:48:27

Pani Sikorska nie ma nic do zaoferowania Gminie Sterdyń, bo nie ma do tego odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Gdy wypowiadała się na temat "śmieciowego problemu" kilka tygodni temu w wywiadzie dla innej gazety to mówiła, że dofinansowanie na zadanie pochodzi z PROW. Wiedzą powszechną jest, że jest to projekt finansowany w ramach RPO. Żeby nie wiedziała o tym wójt? Nic dziwnego, że nie pokazuje jaka jest dobra poprzez działanie.

9
2015-03-27 07:59:03

Nie wiem nic o żadnych oszustwach i Ty też nie wiesz, ale oskarżasz dla zasady. Brawo. Czy Pani Sikorska już coś zaproponowała dla Gminy Sterdyń?

123
2015-03-26 10:40:38

Zastanawiam się jaki był prawdziwy powód nie kandydowania byłego Wójta Gminy Sterdyń w wyborach samorządowych 2014. Może poczuł dziwny smrodek po segregacji tych odpadów? Nowej Pani Wójt życzę powodzenia w czyszczeniu lokalnej "Stajni Augiasza". Ci co nie mają nic na sumieniu śpią spokojnie.

Czesław Marian Fan
2015-03-26 10:36:44

Do 123. Wejdz w buty zawodowego oszusta - to się rozwiniesz , jak smród za du..ą czego by nie dotknąć jeszcze pozostała klika z sitwy zaciera ślady przestępstw wynosząc potajemnie dokumenty z urzędu /fakt medialny/ .Nie ma dokumentów nie było przestępstwa /oszustwa ? Są jeszcze świadkowie i fakty dokonań ...

Tak obiektywnie...
2015-03-26 02:16:18

Pani Grażyna Sikorska nie zaprezentowała jeszcze nic co zapewni rozwój Gminy Sterdyń. Niczego nie buduje, nic nie realizuje. Zajmuje się tylko wojenkami. Czy to jej przyniesie sukces? Czas pokaże.

123
2015-03-26 00:11:04
Strona 1/1


Dane kontaktowe