11
2020
2018-06-05

Słuchacze SUTW w Łochowie


23 maja w słoneczny wtorek słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyruszyli na kolejną sesję wyjazdową. Tym razem program sesji obejmował zwiedzanie: Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, Zespołu Pałacowo-Parkowego w Łochowie oraz Muzeum Sztuki Ludowej w Zambrzyńcu.

Realizację programu sesji seniorzy rozpoczęli od miejscowości Gwizdały, gdzie mieści się Muzeum Gwizdka. Placówka ma swą siedzibę w tamtejszym Zespole Szkół.

Powitał ich artysta ceramiki – Roman Kuzelak, opiekun muzeum. Pochodzi on z Ukrainy, ale od wielu lat mieszka w Gwizdałach. W telegraficznym skrócie przybliżył seniorom historię tego miejsca. Słuchacze dowiedzieli się, że muzeum powstało w 1999 roku, kiedy to Witold i Adam Tchórzewscy, kolekcjonerzy z Warszawy, przekazali ówczesnym władzom szkoły swoją kolekcję, w skład której wchodziło: 39 gwizdków, 12 fujarek i jedna okaryna. Kolejne eksponaty pochodziły z darów lub też z odkupu od kolekcjonerów. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących historii niektórych gwizdków. Barwne opowieści Pana Romana uatrakcyjniły pobyt w muzeum. Nie zabrakło również pokazu obróbki gliny i formowania na kole kształtów różnych przedmiotów użytkowych oraz ich dekoracji.

Aktualnie w muzeum znajduje się ekspozycja klasycznych gwizdków, wykonanych z różnych materiałów (drewno, glina, metal), gwizdków branżowych (sportowych, kolejarskich, policyjnych), technicznych (m.in. od parowozów oraz czajników) oraz instrumentów dętych (fujarki, ligawki, trąbki). Oprócz eksponatów pochodzących z Polski, słuchacze mieli okazję zobaczyć gwizdki z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii oraz Amazonii. Obecnie zbiory liczą około 5000 gwizdków i innych eksponatów.

Słuchacze SUTW z żalem opuścili urokliwe miejsce, jakim jest muzeum gwizdka, gdzie czuje się artystyczną duszę, wrażliwość i ogromną pasję Pana Romana.

Na seniorów czekała kolejna porcja wiadomości dotyczących historii Ziemi Łochowskiej – pałacu i folwarku w Łochowie. Historię tego obiektu poznali z przewodnikiem, Panią Danutą Grodzką-Wojdyną. Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Łochowie Seniorzy zwiedzili m.in.: dawną Wozownię, niektóre sale pałacu, oranżerię, Galerię Leny Grochowskiej, kościół oraz wyspę pisarzy i poetów, która powstała nad jednym z zabytkowych stawów. Na malowniczej wyspie znajdują się rzeźby: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Janusza Korczaka, Stefana Żeromskiego, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza, Teofila Aleksandra Lenartowicza, Marii Dąbrowskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Adama Tadeusza Naruszewicza i Heleny Mniszkówny.

Oczarowani nie tylko samą historią ale i otoczeniem – parkiem, ciszą, śpiewem ptaków, dużą ilością zieleni, urokliwą wyspą, seniorzy czuli oddech Norwida i Konopnickiej, Sienkiewicza i Dąbrowskiej, słowem mieli wrażenie, że przenieśli się w świat innej epoki, z której nie chcą wracać. Czas jednak naglił i wyruszyli do kolejnej miejscowości - Zambrzyńca.

Zambrzyniec to malownicza wieś w Gminie Łochów. Tu seniorzy odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Danuty i Sławomira Wojdynów, które położone jest w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w bliskiej odległości rzeki Liwiec. Oprócz fascynacji pięknem przyrody tej miejscowości słuchacze SUTW zostali oczarowani eksponatami znajdującymi się w Muzeum Sztuki Ludowej, utworzonym na terenie tegoż gospodarstwa.

Nie uwierzycie Państwo, w jakim budynku znajduje się to muzeum – w stodole. Już z daleka zobaczyliśmy drewniany budynek z białymi małymi okienkami. Wewnątrz bajka – historyczne prastare przedmioty, radia, maglownice, szatkownice, dyby,
tary, dusze, hafty, porcelanowe lalki… Tego nie da się opisać. Tam po prostu trzeba pojechać i zobaczyć.

Piękna opowieść Pani Danuty, dlaczego zapragnęła mieć takie muzeum, historie pozyskiwania eksponatów (każdy ma swoją własną), różnorodność i pomysłowość ekspozycji - tym wszystkim słuchacze SUTW zostali zauroczeni.

W planach jest już kolejna sesja wyjazdowa, a będzie to trzydniowy wyjazd do Wilna.

Sesja odbyła się w ramach projektu Fundacji DONUM „Ten cenny czas” z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 Info /Fot. SOK 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe