17
2020
2014-04-02

Słuchacze SUTW świętowali Jubileusz 10-lecia


W środę 12 marca Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku uroczyście obchodził swoje 10-lecie.

Sala konferencyjna Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim z trudem pomieściła gości i słuchaczy. Przybyli między innymi przedstawiciele UTW z całego Mazowsza, władze miasta Sokołów Podlaski i inni goście. 
Program uroczystości jubileuszowych był bardzo bogaty. Po powitaniu przybyłych dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Maria Koc przedstawiła informację na temat minionych lat SUTW. Powstał on w SOK-u w lutym 2004 r., jako druga tego typu placówka na Mazowszu i od razu zapisało się do niego 100 studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił nieżyjący już wyjątkowy aktor Wojciech Siemion, wykładowca PWST. Pierwszym koordynatorem SUTW była Alina Simanowicz, obecnie funkcję tę pełni Paweł Kryszczuk. O działalności placówki decyduje dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Rada Słuchaczy, na czele której stoi obecnie Jerzy Maksjan.
Krótki rys historyczny Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Mazowszu przedstawiła Aleksandra Kielan, dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Nie zabrakło też gratulacji, serdecznych życzeń, kwiatów, laurek, upominków od przybyłych gości - z Sokołowa, Warszawy, Sierpca, Węgrowa, Mińska Maz., Pruszkowa, Siedlec, Makowa Mazowieckiego, Wiśniewa i wielu innych miejscowości, a także od Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Na okolicznościowej laurce od przyjaciół z mińskiego UTW znalazła się myśl: „Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić”. Słuchacze UTW z pewnością nie zapominają o tym wskazaniu. Miłym akcentem uroczystości było także wręczenie słuchaczom pięknych pamiątkowych dyplomów. Specjalny list do słuchaczy SUTW skierował wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, który razem z burmistrzem Bogusławem Karakulą objął obchody Jubileuszu honorowym patronatem. Odczytano też serdeczny list senatora Waldemara Kraski.
W imieniu słuchaczy okolicznościowym wierszem podziękowała Danuta Kalinowska, trafnie i z humorem wyrażając emocje tych, „którzy pędzą na wykłady, choć im dech zapiera”.
Bardzo istotną i wzruszającą częścią uroczystości był program artystyczny, zaprezentowany przez aktorkę Joannę Kasperską i Józefa Plessa, autora książki „Wieża malowana - wspomnienia o Wojciechu Siemionie". Wspaniały spektakl nie tylko o ich przyjacielu Wojciechu Siemionie, który „rozsiewał garścią słowa do siewu dojrzałe”, ale też o naszej tradycji, historii i kulturze został owacyjnie przyjęty przez zebranych. Była też możliwość nabycia książki z autografem autora.
Na zakończenie spotkania w sali konferencyjnej dr Krystyna Jarocka wygłosiła wykład „Zarządzanie życiem”, zwracając uwagę na potrzebę edukacji w „trzecim wieku”. Nie tylko seniorzy z uwagą wysłuchali rad, przemyśleń i wniosków płynących z badań naukowców na temat tego, jak układać sobie życie, żeby być szczęśliwym.
Uczestnicy uroczystości z zainteresowaniem oglądali też wystawy prezentujące różnorodny dorobek artystyczny osób, których, jak powiedział jeden z występujących, łączy poczucie szybko upływającego czasu. 
Po bogatych przeżyciach duchowych wszyscy uczestnicy Jubileuszu zostali ugoszczeni przez restauracje znajdujące się na Szlaku Kulinarnym „Mazowiecka Micha Szlachecka” - „Zaścianek Polski” z Siedlec, Retro Skibniew i Dwór Mościbrody. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu. 
„Trzeci Wiek” to znakomity czas, kiedy można oddać się bez reszty robieniu czegoś, co daje przyjemność, satysfakcję, co jest często spełnieniem młodzieńczych marzeń. Aktywność intelektualna i artystyczna daje także gwarancję sprawności i pogody ducha, chroni przed depresjami i frustracjami oraz poczuciem alienacji. Jak informuje koordynator Paweł Kryszczuk, Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku dążąc do ciągłego rozwijania działalności i podnoszenia poziomu edukacyjnego, przygotowuje się do podpisania umowy o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach. Niewątpliwie wzbogaci to ofertę SUTW oraz nada bardziej naukowy charakter jego działalności.
A już wkrótce na łamach naszego tygodnika przedstawimy bardzo bogatą historię tej niezwykle potrzebnej sokołowskim seniorom formy edukacyjnej.

JO


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe