42
2019
2012-10-19

„Ślubowania nadszedł czas”


Początek października to w szkołach podstawowych czas ślubowania, czyli uroczystego przyjęcia pierwszoklasistów do grona uczniów.  W minionym tygodniu takie święto przeżywali najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi i  Grochowie.
W Szkole Podstawowej w Nowej Wsi uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, podczas której dzieci „zdały egzamin” wobec rodziców, dyrektora i wychowawcy, odpowiadając na pytania uczennic ze starszych klas. Żadne pytanie nie sprawiło kłopotu, można więc było przystąpić do powtarzania za wychowawczynią tekstu ślubowania, po czym Pani Dyrektor Joanna Benedykciuk za pomocą symbolicznego ołówka dokonała pasowania na ucznia. Przypominając, że życie szkolne nie zawsze bywa słodkie, wychowawczyni przygotowała małą niespodziankę, tj. plasterek cytryny, który należało zjeść z uśmiechem. Pierwszoklasiści i z tym zadaniem poradzili sobie dzielnie. Wszystko zostało upamiętnione na fotografiach, ponieważ rodzice, równie przejęci jak i ich pociechy, chcieli zachować na dłużej to niecodzienne wydarzenie. Następnie uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.  
Dwa dni później, 10 października, swój pierwszy szkolny egzamin zdali i zostali pasowani na uczniów pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Grochowie. Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziny, ponieważ dzieci zaczynają funkcjonować w nowym środowisku i muszą sprostać nowym wymaganiom. Do ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyni i innych nauczycieli od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd.  Na początku Dyrektor Szkoły Pan Wojciech Grądzki  skierował do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie klasy I i II zaprezentowali swoje programy artystyczne. Mimo dużej tremy, wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i pasowanie przez Dyrektora  Szkoły na ucznia. Starsi uczniowie powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne oraz wspaniałe upominki.  Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Tak jak nakazuje szkolna tradycja, uczniowie posadzili swój krzew na placu szkolnym, o który będą się troszczyć i cieszyć się, że rośnie razem z nimi.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szklonym świadectwie.
Opr. J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe