17
2020
2016-05-17

Śladami przeszłości


W niedzielne popołudnie 1 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Rodu Butlerów i Spokrewnionych Rodzin oraz przy wsparciu wójta Janusza Rutkowskiego odbyła się w Miedznie uroczystość odsłonięcia tablicy informacyjnej poświęconej historii zamku Butlerów.  

Tablica została zlokalizowana przy głównej drodze, prawie w centrum miejscowości, niedaleko od pozostałości warownego dworu, wzniesionego przez Butlerów nad rzeką Miedzianką najprawdopodobniej w XVII w.  Zrujnowaną budowlę rozebrano w połowie XIX w. W planach Stowarzyszenia jest jeszcze renowacja nagrobka Jana i Antoniego Butlerów, który znajduje się na dziedzińcu kościoła w Miedznie. Właśnie tam na zakończenie spotkania przedstawiciele rodu złożyli kwiaty. W trakcie uroczystości była możliwość obejrzenia pozostałości po zamku oraz wczytania się w cenne dokumenty i mapy będące w posiadaniu rodziny. Prezes Stowarzyszenia Andrzej Butler prezentował rodowy herb, a artysta plastyk Andrzej Świderski akwarelę przedstawiającą prawdopodobny wygląd dawnego dworu Butlerów w Miedznej. Dla uczestników spotkania przygotowano okolicznościową kartę z reprodukcją tejże akwareli i lakową pieczęcią - herbem Butlerów.
 
Protoplastą polskiej dynastii Butlerów był Wilhelm Butler, zasłużony w czasie „potopu szwedzkiego”. Butler stał się właścicielem Miedzny po ślubie z Konstancją Wodyńską. Miejscowość i okoliczne dobra pozostawały w rękach Butlerów przez kolejne 300 lat, po czym w wyniku małżeństwa Józefy Butler z Ludwikiem Kuczyńskim z Korczewa, przeszły w ręce tego rodu. SRBiSR istnieje od 2002 roku i nawiązuje do tradycji warszawskiego Stowarzyszenia Rodziny Butlerów założonego jeszcze przed II wojną Światową.  Celem działań stowarzyszenia jest ochrona dziedzictwa Rodu Butlerów, wywodzących się ze Wschodniego Munsteru w Irlandii. Stowarzyszenie organizuje zjazdy, prowadzi badania genealogiczne, gromadzi dokumenty, odkrywa miejsca związane z historią rodu.  Obecnie w Polsce mieszka ponad 220 osób o nazwisku Butler. Więcej informacji na stronie internetowej www.butler.it2.pl.
Majowa pogoda sprzyja wycieczkom, warto więc wybrać się do Miedznej chociażby na rowerową przejażdżkę i przy okazji poznać mało znane kolejne ślady przeszłości naszego regionu.
 
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe