17
2020
2018-11-05

„Skarabeusz” dla „Niepodległej”


W czwartkowy wieczór 24 października miłośnicy poetyckiego słowa przybyli do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na 25. Muzyczne Spotkania z Poezją "Skarabeusz". To cykliczne przedsięwzięcie organizowane przez Komendę Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim wpisało się w jesienne wydarzenia kulturalne naszego miasta. Każdego roku „Skarabeusz” niesie okolicznościowe przesłanie, w tym roku śpiewano i recytowano „dla Niepodległej”.

W imieniu Komendy Hufca koncert otworzyły hm. Bożenna Hardej, hm. Marianna Popławska i hm. Anna Chmiel. Komendantka Hufca powitała gości na czele z wiceburmistrzem Krzysztofem Dąbrowskim. Do wszystkich zebranych skierowała słowa wdzięczności za obecność, wspomniała tych, którzy 25 lat temu zainicjowali to przedsięwzięcie i powitała szczególnie jednego z nich - hm. Marcina Celińskiego, który występował w wielu edycjach "Skarabeusza" oraz Lecha Zakrzewskiego, występującego na pierwszym Skarabeuszu.

Dorośli i młodzież z terenu miasta i powiatu sokołowskiego, zarówno debiutanci jak i doświadczeni wykonawcy zaprezentowali głównie utwory o tematyce patriotycznej. Zaśpiewały harcerki z 40 DH„Kamyk" im. Aleksandra Kamińskiego ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim: Katarzyna Zych i Hanną Winnicka. Zaprezentowały też wiersze swojej drużynowej phm. Hanny Ratyńskiej. Wystąpiła 45. DH „Cienie" z Zespołu Szkół w Sabniach, solistka Natalia Trzcińska z tej szkoły oraz przyboczna Marta Chmiel. Nie zabrakło wykonawców z 20 DH Nieprzetartego Szlaku z Domu Pomocy Społecznej „Pomocna Dłoń” w Wirowie. Wystąpiły Krystyna Wojewódzka i Sylwia Sinacka. Z 92 SDH „Duchy lasu” im. Janusza Korczaka przy ZS im. Jana Pawła II zaśpiewały Klaudia Ciosek oraz Dorota Szajko z mamą Dorotą. Uczennice do występu przygotował i akompaniował hm. Grzegorz Nowotniak. Z odległego Łazowa przyjechał Zespół „Promyk” z 25 DH im. Tadeusza Kościuszki „Łazy”. Harcerki wykonały pieśń „Schowaj mnie” oraz „Taki kraj”.

Z zaproszenia harcerzy skorzystał również Zespół wokalny „Seniorynki” działający przy SOK i Grupa „Preludium” z I LO w Sokołowie Podlaskim, która zaśpiewała przejmującą kompozycję Lecha Makowieckiego „Ostatnia kula” – utwór o żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”.

Wystąpili uczniowie ZS nr 1im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim: Wiktoria Markowska oraz Norbert Haftek z wierszem własnego autorstwa. Swoją twórczość zaprezentowali: Piotr Siemieniuk, lekarz weterynarii z Kosowa Lackiego, Danuta Kalinowska i Piotr Krzemieniewski. Uczniowie NSP w Niecieczy recytowali utwór „Z księgi dziejów”, wiersz autorstwa swojej nauczycielki, hm. Marianny Popławskiej. Druhna Julia Bąk, drużynowa 82. SDH „Bastion” z VII Osiedlowego Szczepu harcerskiego im. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przypomniała poruszający wiersz Zbigniewa Herberta „Dwie krople”.

Z własnym gitarowym akompaniamentem wystąpił skarabeuszowy weteran – Lech Zakrzewski z Niecieczy oraz kolejny mistrz gitary i harmonijki Witold Radomski, nauczyciel z Kosowa, który wspomniał też ogniska harcerskie podczas obozów w Czarnusze.  

Komendantka hufca hm. Bożenna Hardej podziękowała artystom za nastrój pełen refleksji i dostarczenie wielu artystycznych wrażeń, widowni za miłą atmosferę, dyrekcji i pracownikom SOK za życzliwe wsparcie i gościnność, nauczycielom i drużynowym za przygotowanie do występów, a konferansjerom - Marcie Chmiel z 45 DH „Cienie” i Janowi Kalinowskiemu z 91 SDH „Tanijas” za profesjonalne poprowadzenie koncertu.


J.O. 
Fot. SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe