17
2020
2018-10-16

Sesje będą nagrywane


W styczniu br. w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych została wprowadzona nowelizacja ustaw samorządowych. Już niedługo sesje rady gminy, miasta, powiatu i sejmiku województwa będą nagrywane, transmitowane na żywo oraz udostępniane publicznie.

Wprowadzone zmiany nakładają na wszystkie rady zmianę swoich dotychczasowych statutów. Jedną z największych zmian będzie zapis o obowiązku nagrywania obrad za pomocą urządzeń utrwalających obraz oraz dźwięk. Relacja w takiej formie będzie transmitowana na żywo na stronach urzędów lub Biuletynów Informacji Publicznej, a następnie będzie tam archiwizowana i udostępniana do wglądu wszystkim zainteresowanym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy obywatel będzie miał wgląd w pracę radnych oraz lokalnych samorządów. Służyć to będzie nie tylko lepszemu obiegowi informacji, ale także możliwości weryfikowania pracy oraz działań radnych i lokalnych samorządowców. Niewątpliwie takie działanie wymusi na radnych większe zaangażowanie i zadbanie o sprawy swoich wyborców.

Radni będą musieli przyzwyczaić się nie tylko do obecności kamer, ale także świadomości, że patrzą na nich tysiące obywateli.

Nowoczesne rozwiązanie ułatwi pracę protokolantom. Dzięki rejestrowaniu sesji urządzeniami audiowizualnymi obowiązek sporządzania tradycyjnych protokołów z sesji będzie prawdopodobnie zniesiony.

Kolejną istotną zmianą dotyczącą sesji będzie imienne głosowanie nad uchwałami. Do tej pory odnotowywana była jedynie liczba głosów "za", "przeciw" oraz głosów wstrzymujących. W nowych statutach pojawi się zapis, że każdy oddany głos będzie odnotowany z imieniem i nazwiskiem radnego. Dzięki temu obywatele dowiedzą się, kto dokładnie jest odpowiedzialny za poparcie bądź odrzucenie danego projektu uchwały.

Aby głosowanie według nowych standardów mogło przebiegać sprawnie, zostanie wprowadzony elektroniczny system głosowania. Radni nie będą musieli, jak do tej pory, podnosić ręki do góry, a nacisnąć przycisk na przyporządkowanym do swojej osoby urządzeniu.

Wprowadzone zmiany w statutach rad sejmików wojewódzkich, powiatów, gmin i miast, przyczynią się niewątpliwie do wzrostu świadomości obywateli. Oby przyczyniły się również do zwiększenia aktywności i zaangażowania radnych, a także rozważnych i przemyślanych deklaracji
samorządowców.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe