16
2020
2017-10-30

Seniorki w formie


 W ramach projektu "Dojrzałość okresem jest złotym" Fundacji DONUM sokołowscy seniorzy mogą zadbać o swoją kondycję fizyczną. W każdy wtorek w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbywają się dla nich zajęcia z gimnastyki. Grupa liczy ok. 30 osób i ciągle się rozrasta.

Regularny, indywidualnie dopasowany do możliwości organizmu ruch jest nieoceniony w przypadku osób starszych. To udowodniony sposób na utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej, pozbycie się wielu dolegliwości, a także niezastąpiony element rehabilitacji po przebytych chorobach czy urazach. Zajęcia wydolnościowe, podczas których pracuje całe ciało, poprawiają kondycję potrzebną do wykonywania codziennych obowiązków.

Sokołowscy seniorzy w takich zajęciach uczestniczą co tydzień, w każdy wtorek. Zainteresowanie tego typu warsztatami jest w tym roku bardzo duże. Liczba chętnych do wspólnych ćwiczeń to już 30 osób. Aby treningi były komfortowe dla wszystkich, utworzono dwie grupy zajęciowe. Pierwsza spotyka się o godz. 15:30, druga – godzinę później.

Zajęcia prowadzi doświadczona terapeutka zajęciowa Katarzyna Łukasiewicz. Ćwiczenia przez nią proponowane to rytmiczna gimnastyka z muzyką tzw. aerobik. Trening opiera się w głównej mierze na takich ćwiczeniach jak marsze, wymachy rąk i nóg oraz skłony. Po zakończonych zajęciach w pozycji stojącej uczestniczki przechodzą do pozycji siedzącej i leżącej. Pomocne są w tym wygodne maty zakupione ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z wykorzystaniem piłek, seniorki ćwiczą koordynację ruchową oraz rozciągają mięśnie.

Dzięki muzyce, która towarzyszy treningom, łatwiej jest zachować odpowiednie tempo ćwiczeń. Jest to niezwykle motywujące. Rytmiczne dźwięki wpływają również pozytywnie na samopoczucie i poprawiają humor.

Wtorkowe zajęcia to nie tylko doskonały sposób na poprawę swojej kondycji, ale także możliwość spotkania ciekawych osób, rozmowy, nawiązania nowych znajomości, czy przyjaźni. Przede wszystkim jednak jest to powód do wyjścia z domu i oderwania się od codziennych prac i obowiązków.

Katarzyna Łukasiewicz twierdzi, że tego typu zajęcia są pomocne w leczeniu chorób i dolegliwości charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku np. osteoporozy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia działają wzmacniająco na mięśnie i stawy. Jak podkreśla prowadząca, z każdą nową uczestniczką przeprowadzany jest wywiad na temat jednostek chorobowych. Dzięki temu, wykonywane ćwiczenia są bezpieczne, a każdy ćwiczy w swoim indywidualnym tempie.

Po zakończonych zajęciach na twarzach wszystkich pań widnieje szeroki uśmiech i żadnej nie opuszcza dobry humor. Zgodnie twierdzą, że dzięki wspólnym ćwiczeniom, czują się zdrowsze i pełne energii. Obserwując ich zaangażowanie i zapał, śmiało można powiedzieć, że wiek to tylko liczba, a uczestniczki wtorkowych zajęć swoją kondycją zawstydziłyby niejedną nastolatkę.
 Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe