2
2020
2018-10-24

„Samochodowo – Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny”


W dniu 13 października 2018 r. w Milejczycach odbyły się spotkania związane z uroczystym otwarciem „Samochodowo – Motocyklowego Podlaskiego Szlaku Sakralnego”. Pierwsze spotkanie odbyło się o godz. 11.00 pod Cerkwią pw. Św. Barbary i miało formę konferencji prasowej. Drugie spotkanie natomiast odbyło się o godz. 13.00 pod świetlicą wiejską w Milejczycach i miało formę otwartego pikniku.

W spotkaniach uczestniczyła lokalna prasa i TV, przedsiębiorcy i kwaterodawcy z terenu LGD, osoby obsługujące punkty informacji turystycznej, samorządy, turyści, księża oraz lokalni mieszkańcy.

W trakcie spotkania uczestnicy zostali szczegółowo poinformowani o szlaku. Zostały rozdane publikacje oraz gadżety promujące szlak. Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z ciepłego posiłku oraz posiedzieć przy zorganizowanym ognisku. Nie zapomniano również o dzieciach i młodzieży, dla których zorganizowano ciekawe gry i zabawy. Niektórzy z uczestników w części przejechało trasę szlaku, a następnie wspólnie brali udział w spotkaniu w Milejczycach. Dodatkowo wystąpiły ciekawe zespoły, które rozbawiły wszystkich uczestników spotkania.

Szlak powstał w ramach projektu współpracy Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Bugu” oraz Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska”.

Na trasie szlaku zobaczymy takie miejscowości jak: Drohiczyn, Narojki, Rogawka, Grodzisk, Czarna Cerkiewna, Czarna Wielka, Żurobice, Siemiatycze, Mielnik, Radziwiłłówka, Koterka, Telatycze, Grabarka, Żerczyce, Rogacze, Milejczyce, Sobiatyno, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Stary Kornin, Nowoberezowo, Hajnówka.

W sumie oznakowano ok. 250 km. trasy, na której zobaczymy 22 cenne obiekty kultury sakralnej prawosławia. Wśród nich drewniane i murowane cerkwie, ale także miejsca kultu jak na przykład Góra i Źródełko Prowały w miejscowości Radziwiłłówka w gm. Mielnik.

W ramach projektu oprócz przewodników, ulotek, map, licznych gadżetów i oznakowania przy obiektach na szlaku umieszczono tablice promocyjno – informacyjne, na których zawarta jest krótka historia cerkwi. Są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zawierają także tekst w języku Braille’a.

Projekt została zrealizowany w ramach poddziałania 19.3 ,,Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Info / Fot. LGD "Tygiel Doliny Bugu"

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe