17
2020
2020-03-17

Rycerze zagościli u harcerzy


 22 Drużyna Harcerska Azymuty im.Tadeusza Zawadzkiego przystąpiła do programu ZHP Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich. Harcerze przez kilka miesięcy realizują różne zadania poznając średniowieczne zwyczaje, rzemiosło,   rycerstwo i historię Polski z okresu bitwy pod Grunwaldem. 
 
7 marca 2020 r. 22 Drużyna Harcerska AZYMUTY spotkała się, by w różnych dziedzinach się wyszkolić. Najpierw każdy przywdział odpowiedni strój! Suknie piękne, miecze ostre. Piękne damy się na spotkanie stawiły i 3 rycerzy – a każdy z nich miły. Niewiasty nasze filcowania uczyły. Biżuterię piękną zrobiły. Za szycie sakiewek wszyscy się zabrali. Skórę przygotowali, o narzędzia zadbali. Każdy przygotować sobie jedną raczył, by mieć w co monety złote gromadzić. Grupa waćpanien nadobnych za spisywanie dziejów naszych poczynań się zabrała. Kartki do kroniki z pieczołowitością, jak drzewiej było, robiły. Muzyk nasz nadworny druhna Gabriela Woźniak tańcem i muzyką nas rozwesela. Wesoło piosenki z nią śpiewać możemy, tańce wspólne wykonujemy. Na koniec przyjemność naszą kompaniję spotkała. Nadobna Justyna, cud urody dziewczyna ciasto nam sprawiła! PS. Serdecznie dziękujemy pani Justynie Kowalewskiej za przepyszne ciasto! – mówią harcerze.
 
Harcerze spotkali się z panią Teresą Księżopolską, która uczyła harcerzy haftu.  Ale to nie jedyne spotkanie w ramach działań na Odznakę Grunwaldzką. - Tomasza – nadwornego kaligrafa z grodu Drohickiego na spotkanie kompanija nasza zaprosiła. Pióra strusie i gęsie oporządziła. Tomasz z łaskawości swojej do wiedzy przekazywania się zabrał. Nauka pisma to jednak nie łatwa sprawa. Kreski, kropki stawiać odpowiednio uczył. Kleks co chwilę się pojawiał. Litery niezgrabne, choć z chęcią szczerą pisane. Trudne to zajęcie, aż myśl nas naszła – jak drzewiej pisano? 
 
A co się dziś działo - śpieszymy Wam donieść!  - opowiadają harcerze. Serdecznie dziękujemy Pani Teresie Księżopolskiej i panu Tomkowi za poświęcony nam czas!
 
- Ogłaszamy wszem i wobec, że zaszczyt wielki podczas spotkania naszego dwie piękne damy spotkał i rycerza dzielnego. Rycerz Bartek Niemirka za swój wiersz przecudny o harcerskiej braci naszej, za serca łapiący nagrodę otrzymał. Dwie damy Kornelia Lipka i Oliwia Koc za opowiadanie o wielkich czynach Bi-Pi - co twórcą skautingu jest znanym, naczynia do picia herbaty także dostały. Na kartach historii i zwojach papieru się oni nam zapisali, więc o ich czynach wiadomość w świat wysyłamy – dodają.
 
Także jabłońskie zuchy rozpoczęły swoją przygodę z rycerstwem zdobywając sprawność RYCERZ/DAMA DWORU. - Rankiem dnia 7 marca chcąc wiedzę o rycerstwie i cnotach wielkich wśród najmłodszych propagować, nadobne niewiasty i dzielny rycerz dla zuchów z 22 Gromady Zuchowej „Łowcy Przygód” ciekawe zajęcia przygotowali. Tajemnice rycerzy i dam dworu dzieci zgłębiały. Prawdziwy żar został rozżarzony w ich sercach i do braci rycerskiej i dam dworu najmłodsi przystali. Zuchy piękne stroje przyodziały. Nic więc dziwnego, że młodzież ta zacna tarcze i miecze szykować się z ochotą zabrała. Dziewczęta nakrycia głowy sobie robiły, w zajęciach damy dworu niczym księżniczki uczestniczyły. Uczyły się chodzić, pięknie prezentować, nad dykcją zawsze panować. Chłopcy z dzielnym smokiem walkę podjęli. Kodeks rycerski zaznajomić się też im przyszło. Nad swymi czynami w kręgu rozprawiali. Radzi byli oni wielce, gdy wiadomość usłyszeli, że na Turniej Rycerski do 22 DH AZYMUTY dzięki swoim cnoto zaproszeni zostali i na wspólne biesiadowanie się już od dziś szykowali. Nie sposób jednak pominąć wydarzenia wielkiego - nasze zuchy rade dziś wielce, bo paczka oczekiwana do nich przyszła. Od Dzielnych Orzełków - gromady z daleka dary wielkie przyszły i uśmiech na licach najmłodszych sprawiły! – kontynuują swoją opowieść harcerze. 
 
Z wykonywanych zadań powstaje kronika, która trafi do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, harcerze zaś wezmą udział w Zlocie Drużyn Grunwaldzkich, gdzie mamy nadzieję zdobędziemy Odznakę Grunwaldzką. Nad działaniami naszymi pieczę swą sprawowali drużynowi: pwd. Adam Mazurek, Martyna Sankowska, oraz ich dzielni pomocnicy  – przyboczne: Aneta Górska, Ewa Milik, Magda Zieniewska.
 
22DH

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe