1
2020
2018-03-27

Ruszyła Sokołowska Akademia Ekonomii Społecznej


Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego prowadzi na terenie Siedlec i powiatów przyległych (sokołowskiego, węgrowskiego, łosickiego i siedleckiego) projekt pod nazwą "Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w subregionie siedleckim". W ramach projektu ruszyła Sokołowska Akademia Ekonomii Społecznej, której inauguracja odbyła się 13 marca 2018 r.

- Wspólnie ze Spółdzielnią Inwalidów CHEGOS, która korzysta ze wsparcia ośrodka, postanowiliśmy stworzyć miejsce przyjazne dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów ekonomii społecznej, miejsce wymiany doświadczeń, podnoszenia kompetencji oraz nawiązywania kontaktów. Naszym zdaniem w Sokołowie brakowało takiego miejsca, w którym organizacje mogą cyklicznie uczestniczyć w spotkaniach o charakterze edukacyjnym. Najważniejszym dla nas zadaniem na teraz jest dotarcie z informacją o Akademii do jak największej liczby podmiotów – mówi Katarzyna Stanisławowska, Doradca Kluczowy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Siedlcach.

Podczas Inauguracji, którą poprowadziła Katarzyna Stanisławowska, wszyscy przybyli mogli swobodnie wymieniać się uwagami i doświadczeniami, rozmawiać i zadawać pytania ekspertom. Ponadto uczestnicy sami proponowali tematy szkoleń i wykładów, które będą poruszane na kolejnych spotkaniach. Wszystko odbywało się w miłej kawiarnianej atmosferze.

Przybyłym zreferowano 3 mini wkłady:
- "Historia Ekonomii Społecznej w Sokołowie", który wygłosił Piotr Frączek, animator OWES S,
- "Czego uczy się Węgrowska Akademia NGO?" przygotowany przez Zofię Paczóską, Prezes Zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Powiatu Węgrowskiego,
- "O projekcie Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w subregionie Siedleckim" Katarzyny Stanisławowskiej - Doradcy w OWES S,
- "Obowiązki sprawozdawcze w organizacjach", który wygłosiła Katarzyna Adamska- Dutkiewicz, Wiceprezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Katarzyna Adamska-Dutkiewicz opowiedziała także o Szkole Doradców Lokalnych – FIMANGO.

Celem programu jest stałe podnoszenie kompetencji księgowych, finansowych i zarządczych organizacji. W ramach programu Fimango oferowane jest wsparcie w postaci poradnictwa z zakresu zarządzania finansami w organizacji pozarządowej – "w miarę naszych możliwości i wiedzy odpowiadamy na pytania dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych, pozyskiwania środków na działalność organizacji, rachunkowości, finansów, prawa, kadr i innych aspektów związanych z zarządzaniem organizacją".

W spotkaniach Akademii będą uczestniczyć doradcy ze Szkoły Doradców Lokalnych Fimango. W ramach tych spotkań będą m.in. udzielane porady dla organizacji.

Na spotkaniu byli obecni: Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Sekretarz oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Kierownik Centrum Pomocy Socjalnej, Przedstawiciel Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w subregionie Siedleckim oraz Przedstawiciele Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Na inaugurację SAES licznie przybyli przedstawiciele Spółdzielni Inwalidów CHEGOS, Węgrowskiej Akademii NGO, Stowarzyszenia "Być i Żyć", Stowarzyszenia "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", Stowarzyszenia "Wspólny Cel", Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach, Fundacji "Excita Polonia" oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Kolejne spotkanie słuchaczy Akademii odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w budynku Spółdzielni Inwalidów CHEGOS -współorganizatora projektu.
 
Oprac. Katarzyna Dybowska 
Fot. K.D.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe