17
2020
2018-05-15

Roszady w konkursowej komisji


W poniedziałek 7 maja podczas XXXIX sesji Rady Powiatu Sokołowskiego wprowadzono zmiany w składzie osobowym komisji konkursowej, która wyłonić ma nowego dyrektora sokołowskiego szpitala. Powołanie nowych członków komisji było konieczne, gdyż z pierwotnego składu odeszły trzy osoby.

Wraz z końcem stycznia br. ze stanowiska dyrektora SPZOZ w Sokołowie Podlaskim zrezygnowała Ewa Wojciechowska. Sokołowska placówka znalazła się więc w bardzo trudnej sytuacji. Sprawą priorytetową dla Zarządu Powiatu jak i radnych powiatowych stał się wybór nowego dyrektora szpitala.

Oczywistym było, że w powyższej sytuacji należy ogłosić konkurs na dyrektora placówki i powołać odpowiednią komisję. Jednak do czasu rozstrzygnięcia konkursu Zarząd Powiatu musiał powołać kogoś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora szpitala. Od 1 lutego funkcję tę sprawuje Zbigniew Deja, były dyrektor szpitala w Iłży.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu 18 stycznia wybrano sześcioosobową komisję konkursową, w skład której weszli: sekretarz powiatu Iwona Sokołowska, radni Longina Oleszczuk, Wojciech Jańczuk i Teresa Dąbrowska, lekarz Cezary Popowski oraz reprezentujący Radę Społeczną SP ZOZ wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk. Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszonych kandydatur, to właśnie te osoby miały wskazać najodpowiedniejszą osobę do pokierowania szpitalem.

Oferty na stanowisko dyrektora SPZOZ spływały do 3 kwietnia, a ich oficjalnie otwarcie odbyło się 6 dni później. Swoje kandydatury zgłosili: pełniący obowiązki dyrektora SPZOZ Zbigniew Deja, pracownica lubelskiego Sanepidu Agnieszka Serafin oraz Rafał Chojecki z Siedlec. Ostatnią kandydaturę komisja odrzuciła, gdyż nie spełniała wymogów formalnych. Oficjalne wyłonienie zwycięzcy konkursu miało odbyć się 18 kwietnia.

Niestety, w ustalonym terminie nie udało się rozstrzygnąć konkursu. Jeden z członków komisji, lekarz Cezary Popowski, zrezygnował z powierzonej mu funkcji. Jako powód podał, że będąc pracownikiem szpitala podlega jednemu z kandydatów – Zbigniewowi Dei – i nie może zasiadać w komisji.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Sokołowskiego zwołanej w poniedziałek 7 maja odczytano kolejną rezygnację. Złożyła ją na piśmie sekretarz powiatu i przewodnicząca komisji konkursowej Iwona Sokołowska. Jako powód podała względy osobiste. Na tym jednak rezygnacje się nie zakończyły.

Podczas sesji głos zabrała radna Teresa Dąbrowska, która również odmówiła. Jej zdaniem rezygnacja doktora Cezarego Popowskiego wzbudziła wiele kontrowersji, a ona sama nie chce być z daną sytuacją kojarzona. Dodała również, że jej osoba nie będzie miała wpływu na decyzję komisji, podczas gdy w powiecie istnieje już swoisty „układ”.

Takim sposobem w komisji konkursowej pozostało zaledwie trzech członków, a żaden z nich nie miał wykształcenia medycznego. Stwarzało to duży problem, gdyż według obowiązujących przepisów, przynajmniej jeden z nich powinien być lekarzem.

Rozpoczęto obrady i zgłoszenia nowych kandydatów. Przewodniczący Rady Jarosław Puścion skontaktował się telefonicznie z dr. Ryszardem Przybylskim, który wyraził zgodę na zasiadanie w komisji. Starosta Leszek Iwaniuk zgłosił z kolei kandydaturę wicestarosty Marty Sosnowskiej. Podczas głosowania radni powiatowi przyjęli nowe kandydatury 10 głosami „za” radnych z koalicji PO-PSL. Przeciwnych temu pomysłowi było 7 radnych z klubu PiS.

Nową komisję konkursową tworzy obecnie 5 osób: przewodnicząca komisji wicestarosta Marta Sosnowska, lekarz Ryszard Przybylski, radni Longina Oleszczuk i Wojciech Jańczuk oraz wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe