17
2020
2015-12-03

Rolnicy będą współpracować


- Mam nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje konkretnymi działaniami - mówił przed podpisaniem umowy Adam Paczóski, szef Polskiego Związku Zawodowego Rolników.
 
Umowa podpisana została 3 grudnia w sokołowskim starostwie. Dotyczy ona współpracy, jaką Polski Związek Zawodowy Rolników z siedzibą w Sokołowie Podlaskim rozpoczął ze Stowarzyszeniem Rolników Obwodu Grodzieńskiego. 
 
SPONTANICZNIE TO WYSZŁO...
15 rolników z Białorusi przyjechało do Polski już 30 listopada. Zanim doszło do podpisania umowy, członkowie związków nieco się zapoznali i zwiedzili nasz region. Pojawili się między innymi z wizytą w sokołowskich zakładach mięsnych i kosowskiej mleczarni. Odwiedzili także indywidualne gospodarstwa rolne w województwie mazowieckim i podlaskim. 
 
Rolnicy z tych dwóch województw tworzą Polski Związek Zawodowy Rolników. Związek powstał pod koniec maja br., a siedzibę ma w Sokołowie Podlaskim. Obecnie zrzesza blisko 170 członków. 
 
Po kilku miesiącach działalności związek postanowił nawiązać współpracę z białoruskimi rolnikami. 
 
- Jakoś spontanicznie to wyszło. My mamy problem z ASF-em (afrykańskim pomorem świń), który przyszedł do nas z Białorusi. W pewnym momencie zwróciliśmy się do konsula, żeby pomógł nam rozwikłać różne kwestie. Przy okazji zgłosiliśmy akces współpracy z rolnikami ze strony białoruskiej - mówi wiceprzewodniczący PZZR Stanisław Ojdana
 
Ich współpracownikiem zostało Stowarzyszenie Rolników Obwodu Grodzieńskiego, które zrzesza blisko 170 osób. Są to indywidualni rolnicy, którzy mają od 30 do nawet 750 hektarów upraw. 
 
W ramach umowy podpisanej 3 grudnia rolnicy zadeklarowali wspólną realizację przedsięwzięć polegających na wymianie informacji, wzajemnej promocji, wymianie doświadczeń i rozpowszechnianiu wiedzy rolniczej  oraz integracji rolników i wspieraniu rozwoju współpracy transgranicznej. 
 
Po trzech dniach wizyty białoruskich rolników w Polsce, przyszedł czas na podpisanie umowy. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli: Adam Paczóski i Stanisław Ojdana z PZZR oraz Włodzimierz Uszkiewicz i Bernard Todryk z Obwodu Grodzieńskiego. 
 
- Nasz związek działa od 2000 roku i zrzesza już blisko 180 rolników - powiedział nam Bernard Todryk. 
- Rolnikiem byłem aż 23 lata. Zapewniłem wykształcenie swoim synom w Polsce i Danii, a potem przepisałem im gospodarstwo. Bardzo duże gospodarstwo, aż 160-hektarowe - kontynuuje B.Todryk. - Ja natomiast zająłem się pracą społeczną.  

BĘDĄ ICH WSPIERAĆ
W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli także przedstawiciele miasta i powiatu, którzy obiecali wspierać współpracę polsko - białoruska. Powiat reprezentował starosta Leszek Iwaniuk, zaś miasto - sekretarz Maria Truszkowska.
 
- Nasz powiat jest powiatem typowo rolniczym. Cieszę się, że nasi rolnicy będą współpracować z Białorusią - powiedział starosta. 
Potem zwrócił się do rolników: - Uczestniczyłem w spotkaniu z wami, przysłuchiwałem się waszym rozmowom i muszę przyznać, że jestem po nich bardzo podbudowany. Wierzę, że to co będziecie robić, skazane będzie na sukces. Ze swojej strony deklaruję pomoc, bo ja także jestem rolnikiem. Obiecuję także pomoc naszych urzędników
 
Maria Truszkowska dodała: - Mam nadzieję, że współpraca w dziedzinie rolnictwa świetnie uzupełni pozostałą naszą współpracę ze Wschodem. 

Umowa o współpracy zawarta została na czas nieokreślony. 
 
KW
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe