2
2020
2017-05-25

Rodzina zastępcza


We wtorek 30 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W 2014 roku na terenie powiatu sokołowskiego funkcjonowały 32 rodziny zastępcze, w tym osiemnaście rodzin zastępczych spokrewnionych i czternaście rodzin niezawodowych. W 2016 roku rodzin zastępczych spokrewnionych było 20, a niezawodowych 16.
Spokrewnione rodziny zastępcze to te, które pod swoją opiekę biorą najbliższego członka rodziny, czyli dziadkowie lub rodzeństwo. Rodziny niezawodowe to rodziny, które zajmują się dziećmi, ale nie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia, a rodziny zawodowe, jak sama nazwa wskazuje, otrzymują wynagrodzenie.
Każda z rodzin niezawodowych lub zawodowych zostaje odpowiednio przygotowana i przeszkolona, żeby mogła podjąć pieczę nad dziećmi, po czym otrzymuje odpowiednie zaświadczenia kwalifikacyjne. W powiecie sokołowskim nie ma rodziny zastępczej zawodowej. Rodziny zastępcze uświadamiane są, na czym polega i z czym się wiąże wzięcie pod opiekę dziecka. Jet to ważne, ponieważ ewentualne oddanie dziecka z powrotem do ośrodka jest dla niego bardzo trudne.
Nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka trwa cały czas, jednak mimo że pomoc i wsparcie nadchodzi z każdej strony, jest to trudny temat dla wielu osób.
- Dzieci kierowane są do placówek PCPR postanowieniem sądu. Nigdy nie wiadomo, czy dana rodzina będzie sprawowała dobrą pieczę nad dzieckiem. Staramy się współpracować, wspierać i organizować szkolenia, badania i okresową ocenę sytuacji dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, ale czasami zdarzają się jednak sytuacje, których nikt się nie spodziewa – poinformowała Maria Lilia Kosel, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Nie ma takiej możliwości, żeby istniały tylko placówki PCPR lub rodzinne piecze zastępcze, ze względu na sytuacje, które się zdarzają. - dodaje Dyrektor.
- Aktualnie ośmioro dzieci z powiatu sokołowskiego przebywa w placówkach PCPR, a więc jest to stosunkowo niewielka liczba. Mamy świetne rodziny zastępcze, z którymi współpracujemy, wspieramy się nawzajem, natomiast jest ich ciągle za mało, więc zapraszamy wszystkie rodziny chętne do podjęcia rodzinnej pieczy zastępczej. W związku z 30 maja składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za całą współpracę i zapraszamy kolejne rodziny.- mówi Maria Lilia Kosel.
Justyna Charytoniuk

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe