17
2020
2017-02-20

Rewelacyjny koncert orkiestry ze Śląska


W niedzielny wieczór 19 lutego w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury wystąpiła Miejska Orkiestra „Dębieńsko” Czerwionka-Leszczyny pod dyrekcją Wojciecha Pukowca. Koncert okazał się niezwykłym wydarzeniem artystycznym. Publiczność, która prawie do ostatniego miejsca wypełniła widownię, wysłuchała bardzo różnorodnych utworów; zabrzmiały standardy muzyki światowej, filmowej i jazzowej, przeboje polskiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu solistów Iwony Blachy, Sabiny Kierpiec i Mieczysława Kierpca, melodie z dorobku śląskiego folkloru, wreszcie popularne hity muzyki biesiadnej. Nie zabrakło słynnej „Karolinki”. Słuchacze bardzo żywo reagowali na wszystkie utwory i nagrodzili artystów owacją na stojąco. Goście ze Śląska na bis wykonali „Sokoły”, zapraszając do wspólnego śpiewania publiczność, która ochoczo włączyła się do śpiewu.

Na koncercie obecna była delegacja z Czerwionki-Leszczyn, gminy i miasta partnerskiego Sokołowa Podlaskiego. W wydarzeniu wziął też udział senator Waldemar Kraska oraz władze Miasta Sokołów Podlaski z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele.
Orkiestra dęta „Dębieńsko” istnieje już ponad 90 lat. Przez 70 działała jako zakładowa orkiestra Kopalni Dębieńsko. Obecnie nieliczni członkowie orkiestry maja związek z górnictwem. Po likwidacji kopalni zespół przetrwał dzięki wielkiej determinacji artystów i osób wspierających. Obecnie liczy 30 muzyków, wśród nich pięć kobiet, dyrygentem jest Wojciech Pukowiec, który również z wielką swadą prowadzi koncerty. Zespół działa w ramach Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego „Orkiestra Dębieńsko Czerwionka - Leszczyny”, które w swoim środowisku jest współorganizatorem wielu imprez artystycznych.

Orkiestra ma niezwykle imponujący dorobek artystyczny. Zdobyła sławę nie tylko pośród lokalnej społeczności, ale też odniosła szereg znaczących sukcesów w konkursach i festiwalach, również za granicą. Zespół nagrał dwie kasety i dwie płyty CD, występował z m. in. solistami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Muzycy brali udział w nagraniu telewizyjnego programu „Tańce polskie - śladami Oskara Kolberga". O orkiestrze z Czerwionki-Leszczyn napisano cztery prace naukowe, w tym dwie magisterskie. W 1998r. za swój wybitny wkład w działalność kulturalną orkiestra otrzymała honorową statuetkę „Karolinki”.

J.O.
« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe