29
2022
2014-10-27

Recital Danuty Stankiewicz


Jesień w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła się pod znakiem kultury żydowskiej. 5 października, z okazji 72 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w naszym mieście, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się recital piosenki żydowskiej „Sokołów Podlaski- moje Sztejtełe”. 

Gwiazdą koncertu była Danuta Stankiewicz - niezwykle barwna postać polskiej sceny muzycznej, której dorobku artystycznego może pozazdrościć niejedna gwiazda estrady.
 
Danuta Stankiewicz (pseudonimy artystyczne Danqa i Lolita) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie. Ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców i Artystów na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Była stypendystką Ministerstwa Kultury oraz Rządu Francuskiego (Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mireille w Szkole Tańca Jacques’a Bensa).
 
Nagrała 22 albumy solowe, około 200 piosenek oraz wzięła udział w ponad 7 tysiącach koncertów i 150 programach radiowych i telewizyjnych. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach muzycznych.
 
Na niedzielnym koncercie wykonawczyni zaśpiewała znane i nieznane utwory o tematyce żydowskiej, ukazując tym samym bogactwo tej kultury, jej mądrość, liryzm i całą gamę uczuć - od smutku do radości. Artystce towarzyszył tancerz i choreograf  Mariusz Bach z Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Grał w wielu sztukach teatralnych, m.in.: „Tradycja”, „Skrzypek na dachu”, „Pół żartem, pół serio”, „Mazl tov”.
 
Wierni czytelnicy także i tym razem nie zawiedli nas i licznie przybyli, aby posłuchać niezwykle nastrojowej i wypełnionej emocjami muzyki żydowskiej. Na zakończenie występu artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a publiczność prosiła o bis mając  nadzieję, że Pani Danusia odwiedzi nas ponownie. Artystka zaproponowała recital romansów rosyjskich. Po recitalu publiczność mogła obejrzeć wystawę wypożyczoną z Muzeum w Treblince. Wystawa przedstawia fotografie rzeźb Samuela Willenberga - byłego więźnia obozuw Treblince, ostatniego żyjącego świadka zakłady. Wystawa nadal jest czynna w Bibliotecei zapraszamy do jej oglądania.
 
OPR. JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe