17
2020
2017-12-12

Rada Miasta wychodzi naprzeciw transportowcom


Podczas piątkowej sesji Rady Miasta Sokołów Podlaski radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych. Jest to odpowiedź Miasta na obniżki podatku uchwalone wcześniej w sąsiednich gminach.

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, który naświetlił radnym sytuację sokołowskich przewoźników:

- „W ostatnim okresie wydarzyło się kilka nie do końca dla mnie zrozumiałych sytuacji na rynku podatkowym w ościennych miastach i gminach. Miasto Siedlce ustaliło podatki od środków transportowych na poziomie prawie najniższym. Gmina Sokołów Podlaski ustanowiła te podatki na poziomie najniższym z możliwych. Miasto Sokołów Podlaski przez sześć ostatnich lat w ogóle nie zajmowało się podatkami od środków transportu, czyli te uchwalone w 2011 roku obowiązywały do tej pory. We wtorek (5 grudnia) zgłosili się do mnie przedstawiciele firm transportowych z terenu miasta Sokołów Podlaski z prośbą o obniżenie stawek tych podatków, motywując to przede wszystkim złą sytuacją na rynku transportowym w kraju i nie tylko. Uległem ich prośbom, ale oczywiście nie doszliśmy do poziomu takich stawek, jakie uchwaliła Gmina Sokołów Podlaski. Proponowane przez nas stawki są trochę wyższe. Rozmawialiśmy na argumenty i te przedstawione przez nich - trafiły do mnie. Wychodzimy zatem naprzeciw firmom transportowym.”

Radny Zygmunt Wycech zapytał Burmistrza, jak proponowane obniżki podatków wpłyną na budżet miasta. Bogusław Karakula odpowiedział, że zmiany w budżecie nie będą znaczne, gdyż podczas rozmów z przedsiębiorcami ustalono, że nie będą w tym roku stosowane umorzenia podatkowe. Co więcej, liczne firmy zapowiedziały zakup nowych pojazdów.

Od 1 stycznia 2018 roku podatki od samochodów ciężarowych wyniosą:
- dla pojazdów powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 645 zł,
- dla pojazdów powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 1006 zł,
- dla pojazdów powyżej 9 ton i poniżej 12 ton - 1244 zł.

Wysokość podatku od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równiej lub wyższej niż 12 ton uzależniona będzie od tonażu pojazdu oraz rodzaju i ilości osi.

Podatek od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów wyniesie:
- dla pojazdów od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 645 zł,
- dla pojazdów od 5,5 tony do 9 ton włącznie - 1006 zł,
- dla pojazdów od 9 ton i poniżej 12 ton - 1000 zł.

Wysokość podatku od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równiej lub wyższej niż 12 ton uzależniona będzie od tonażu pojazdu oraz rodzaju i ilości osi.

Podatek od przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego - 486 zł.

Wysokość podatku od przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego uzależniona będzie od tonażu pojazdu oraz rodzaju i ilości osi.

Radni uchwalili także nowe stawki podatku od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:
- dla pojazdów posiadających mniej niż 22 miejsca - 809 zł,
- dla pojazdów posiadających 22 miejsca lub więcej - 1450 zł.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Brawo Panie Wycech, jedyny przytomny radny. Obniżka przygotowana na kolanie, wprowadzona na sesji nadzwyczajnej, bez dokładnej analizy, może mieć opłakane skutki. Podatki były ustalane w wrześniu. Pan Burmistrz nie mógł pomyśleć wtedy o mieszkańcach, tylko teraz udawać zatroskanego ich losem. A może inne podatki i opłaty też są nieprzemyślane? A może też można je obniżyć? Może nie była potrzebna podwyżka za wodę? Panie Burmistrzu prosimy o ponowne przeanalizowanie zaproponowanych stawek, chyba że chce Pan aby Wójt Pasik zmów Pana wyprzedził z pomysłem.

Mieszkanka SOKO
2017-12-12 14:10:00
Strona 1/1


Dane kontaktowe