43
2019
2016-12-03

Rada Gminy nie dołoży do RITu


28 listopada odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej dotycząca projektu utworzenia centrum przesiadkowego w Sokołowie oraz rozbudowy układu komunikacyjnego powiatu sokołowskiego. Rada Miasta podjęła uchwałę, która przewiduje udzielenie pomocy finansowej dla powiatu w latach 20017 i 2018 w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Pomocy odmówiła jednak Rada Gminy Sokołowa.

Projekt obejmuje powiat siedlecki, sokołowski, węgrowski oraz łosicki. W ramach projektu w powiecie sokołowskim odbędzie się budowa centrum przesiadkowego przy bazie PKS S.A. Powstaną stanowiska autobusowe wraz z zadaszeniem, zaplanowana jest także przebudowa odwodnienia i oświetlenia, wraz z instalacją tablic informacyjnych dla pasażerów oraz infrastrukturą towarzyszącą. Ciekawostką jest plan budowy systemu parkingów Park & Ride na terenie miasta Sokołów Podlaski – łącznie 3 szt. oraz Bike & Ride na terenie miasta Sokołów Podlaski i gminy Sabnie oraz Jabłonna Lacka – łącznie 4 szt. Przewidziany jest także zakup rowerów.

Projekt zakłada również budowę ścieżek rowerowych w ciągach dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz budowa odwodnienia. Przebudowanych zostanie 6 nawierzchni jezdni i chodników, jak również oświetlenie uliczne wraz z wymianą opraw oświetleniowych na energooszczędne.

Centrum przesiadkowe w Sokołowie Podlaskim posłuży mieszkańcom powiatów sokołowskiego i węgrowskiego, których obsługuje PKS w Sokołowie Podlaskim. Budowa komunikacyjnych ścieżek rowerowych w istniejących pasach drogowych przyczyni się do rozwoju transportu rowerowego jako alternatywy dla rosnącego ruchu samochodowego. W ramach budowy parkingów Bike & Ride planowany jest zakup i utworzenie wypożyczalni rowerów w Sokołowie Podlaskim.
Do odmowy partycypacji kosztów ze strony Rady Gminy odniósł się stratosta sokołowski, Leszek Iwaniuk:
Przygotowanie do złożenia wniosku z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych jest już na ukończeniu. Do końca miesiąca musimy złożyć cały wniosek. Myślę, że wszystko pójdzie dobrze i uda nam się na czas wszystko złożyć. To, że gmina Sokołów Podlaski nie chce nam dołożyć niczego nie zmienia. Po prostu powiat sokołowski będzie musiał sam te pieniądze dołożyć – to jest ponad 300 tys. zł. I to oczywiście zrobimy. Ubolewam tylko nad tym, że mieszkańcy, radni i Pan wójt Sokołowa nie rozumieją tego, że to jest strategiczny dla powiatu projekt, dotyczący przecież również jego mieszkańców. Będąc na komisji u Pana wójta stwierdzono, że tam mieszka tylko 90 mieszkańców. Dla mnie nie jest to żadną argumentacją, to też są ludzie, dla których trzeba coś zrobić. Inwestycja nie jest zagrożona, poradzimy sobie i bez gminy sokołów.


Pozostaje nam mieć nadzieję, że radni docenią zalety projektu po jego oddaniu do użytku mieszkańców. Kto wie, może sokołowski powiat stanie się drugą Holandią?

Paulina Joanna Fedorczyk

« wróć | komentarze [7]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Czasz ... wysadzić ZS-Ludowców ?!


2017-01-03 19:15:28

Posiakowatego ... Nowego Roku, życzy prosiak !!!


2016-12-29 21:12:41

I tu co do twórców komentarzy nasuwa się jedna myśl... Czytanie ze zrozumieniem!!! Tego uczą w szkołach!!! Potem dopiero zabierajcie się Państwo do komentowania

Rubik
2016-12-08 11:00:21

skoro mowa o wójcie to chodzi o radę gminy, rada miasta chyba już podjęła decyzję na tak

o
2016-12-07 23:00:09

Ta ścieżka i to centrum przesiadkowe należy połączyć z parkiem przemyslowym, jedna inwestycja burmistrza dwadzieścia lat robót i ruina, druga starosty za dwadzieścia lat będzie ruina, mądrzy radni gminy a ty Arturze i ??? jesteście bałwany i niemoty

gminny
2016-12-05 13:48:17

Co to za idiotyczny artykuł??? rada miasta pomylona z jakąś radą gminy???? Panienka wie o czym pisze?

Artur
2016-12-04 13:44:50

Rada Miasta czy Gminy ??? Autor wie o czym piszę ???

???
2016-12-03 14:12:29
Strona 1/1


Dane kontaktowe