17
2020
2017-09-20

"Przestrzenie i miejsca"


11 września do Galerii „DOM” przy Sokołowskim Ośrodku Kultury przybyło liczne grono wielbicieli sztuki. Wydarzeniem, które cieszyło się tak dużą frekwencją, było uroczyste otwarcie wystawy prac Aleksandry Rykały.

- Aleksandra Rykała. Wymienienie tego nazwiska natychmiast stawia mi przed oczami dwa obrazy. Są one spójne, a jednocześnie pełne pobudzającego ciekawość kontrastu. Pierwszym z obrazów jest sama postać Oli - młodej, obdarzonej przepięknym uśmiechem, dynamicznej i niezwykle utalentowanej instruktorki Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Zaangażowana w pracę z młodymi ludźmi, których całe rzesze podążają za nią ścieżką twórczego rozwoju, ujmuje swoją osobowością, pociąga wielką pasją, imponuje kreatywnym myśleniem. Obraz drugi to jej własna twórczość. To przestrzeń „osnuta mgłą”, przestrzeń wypełniona poezją wyrażoną plamą lub figurą, nierzadko pełną przetarć i zadrapań, to emocje opisane prostą, często ostrą kreską. Oba te obrazy są komplementarne - tak o artystce i jej wystawie wypowiedział się Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński. - Ogromnie się cieszę, że „Przestrzenie i Miejsca” Aleksandry Rykały zawitały do Galerii „DOM”. Chciałbym rzec: nareszcie!” - dodał.

Na wernisaż przybyli miłośnicy sztuki, sokołowscy artyści, członkowie nieformalnej grupy „Ławeczka”, a także rodzina i przyjaciele artystki. Szczególnymi gośćmi byli: prof. Jeremi Królikowski z Katedry Sztuki i Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wieloletnia Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Krystyna Paczuska, prof. Tomasz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz reprezentant grupy „Ławeczka” Maciej Tołwiński.

Aleksandra Rykała jest doskonale znana wszystkim osobom związanym z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, gdyż z ogromnym oddaniem prowadzi tam warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, a także scenografią, projektowaniem wnętrz oraz animacją kultury. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w całym kraju.

Jak mówi artystka, jej wystawa jest inspirowana publikacją Yi-Fu Tuana, autora indywidualistycznej koncepcji miejsca i przestrzeni. Obrazy są jej osobistą refleksją na temat odczuć i doświadczania przestrzeni podczas podróży do różnych miejsc. W twórczości Aleksandry Rykały można dostrzec nawiązania do dziewiczej angielskiej wyspy Isle of Wight, miasta El Greca - Toledo w Hiszpanii, a także podlaskich pejzaży i krajobrazów.

Prace można oglądać w Galerii „DOM” do 8 października.
Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe