17
2020
2011-05-25

Promują bezpieczeństwo na wsi


KRUS prowadzi różnorodne działania, które mają sprawić, by praca w gospodarstwie rolnym była bezpieczniejsza. Edukację w tym zakresie zaczyna od najmłodszych.

Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim i Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim rozstrzygnęły niedawno II etap I edycji ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych ,,Bezpiecznie na wsi”.

Dla najmłodszych
W tym roku honorowy patronat nad konkursem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, zaś patronat medialny sprawuje dwutygodnik ,,AGRO SERWIS”. Organizowany jest on we współpracy ze starostwem powiatowym, urzędami gmin i szkołami podstawowymi.
- Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym, a także rozbudzenie i rozwój wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych wśród najmłodszych mieszkańców wsi. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że tematyka bezpieczeństwa dzieci jest bardzo ważna – podkreśla Sławomir Paprocki, specjalista ds. prewencji PT KRUS w Sokołowie Podlaskim. - Zasady bezpieczeństwa dotyczące pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym powinny być wpajane dzieciom już od najmłodszych lat - zarówno w czasie nauczania, jak i na każdym etapie życia codziennego. Stąd też kolejna inicjatywa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego związana z propagowaniem idei bezpieczeństwa na wsi wśród jej najmłodszych mieszkańców.

Dziewczęta górą
Konkurs przebiega w czterech etapach: gminnym, terenowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Uczestnikami są uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: pierwsza grupaobejmuje klasy 0-III, druga - klasy IV-VI szkół podstawowych.
By wziąć udział w konkursie, należało wykonać pracę plastyczną na papierze formatu A3 w dowolnej technice, o tematyce związanej z bezpieczeństwem w środowisku wiejskim. Do II etapu konkursu, zakwalifikowano 41 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych.
W grupie dzieci młodszych spośród 18 zakwalifikowanych osób pierwsze miejsce zajęła Klaudia Barosiewicz z SP Repki, drugie – Paulina Chróścicka z SP Kosów Lacki, trzecie – Dominika Zawadzka z SP Skibniew. Wszystkie laureatki są uczennicami klasy trzeciej.
W grupie dzieci starszych, spośród 23 zakwalifikowanych osób miejsca na podium zajęły kolejno: czwartoklasistka Iwona Bielińska z SP Zembrów, piątoklasistka Eliza Sobieszczuk z SP Skrzeszew i szóstoklasistka Agnieszka Filipczyńska z SP Wyrozęby.

Jeszcze powalczą
Prace wykonane przez dziewczęta będą reprezentowały Placówkę Terenową KRUS w Sokołowie Podlaskim i Powiat Sokołowski na poziomie wojewódzkim konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi do 18 czerwca. Nagrody oraz dyplomy za zwycięstwo w etapie terenowym zostaną im wkrótce wręczone.
- Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu – dodaje Sławomir Paprocki.
BOŻENA GONTARZ
FOT. PT KRUS« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

20 lat temu, kiedy chodziłem do podstawówki u mnie w szkole nie było praktycznie roku żeby jakiś dzieciak czegoś sobie nie zrobił. Mój klasowy kolega wszedł do rozsiewacza do nawozów, połamało mu obie nogi. Przez ten wypadek oblał rok nauki. Dziś tak często się nie słyszy o wypadkach na wsi wśród dzieci. Może ma na to jakiś tam wpływ akcja KRUS-u, ale bardziej upatrywałbym przyczyn w tym, że na wsi jest teraz mniej gospodarstw, mniej dzieci a główną atrakcją nie jest zabawa na przewracarce do siana czy w traktorze tylko siedzenie przy TV i komputerze. Domowy sprzęt ręki nie urwie, nogi nie złamie, oka nie wybije.... co najwyżej wzrok popsuje i kręgosłup skrzywi.

Ceranowiak-Warszawiak
2011-05-25 09:52:16
Strona 1/1


Dane kontaktowe