17
2020
2013-02-22

Prokuratura umorzyła sprawę odnalezionej Tory


Prokuratura Rejonowa w Siedlcach umorzyła śledztwo związane z odnalezieniem latem ubiegłego roku na terenie gminy Sokołów Podlaski dwóch zwojów Tory. Kobieta, która przechowywała Torę, oskarżała jednego z sokołowskich policjantów o doprowadzenie  do niekorzystnego rozporządzenia tym mieniem.
Informacja o znalezisku pojawiła się 20 sierpnia. Okazało się, że Torę do Urzędu Gminy dostarczył jeden
z miejscowych policjantów. - 20 sierpnia policjant przekazał Torę wójtowi gminy Sokołów Podlaski, Marcinowi Pasikowi - wyjaśniał wtedy oficer prasowy KPP Sokołów Podlaski asp. szt. Sławomir Tomaszewski.
- To bardzo cenne znalezisko znajdowało się w Wężach na terenie gminy Sokołów Podlaski. Policjant jest znanym w lokalnym środowisku miłośnikiem historii. To dlatego skontaktowała się z nim mieszkanka gminy Sokołów, aby pomógł jej wycenić i sprzedać starą księgę. Kiedy tylko zobaczył, jaka to  księga i że jest to najprawdopodobniej Tora, uznał, że taki cenny skarb powinien trafić do muzeum.
21 sierpnia wójt Gminy Sokołów Marcin Pasik przekazał zwoje w depozyt Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie, ponieważ, zgodnie z informacją przekazaną przez właścicielkę zwojów, Tora miała pochodzić z synagogi w tym mieście. Cenne znalezisko trafiło wtedy do sejfu w Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Sytuacja uległa zmianie 24 sierpnia. Pięcioksiąg trafił bowiem do dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie, Małgorzaty Piórkowskiej, która nabyła go od jego właścicielki.

Zawiadomienie o nieprawidłowościach
27 sierpnia Krystyna K., właścicielka Tory, złożyła w sokołowskiej prokuraturze zawiadomienie, które dotyczyło nieprawidłowości w przejęciu od niej zwojów Tory. Sprawa trafiła do prokuratury w Siedlcach, która 28 września wszczęła śledztwo „w sprawie zaistniałego w okresie od 1 czerwca 2012 r. do 23 sierpnia 2012 r. w Sokołowie Podlaskim, woj. mazowieckie doprowadzenia Krystyny K. do niekorzystnego rozporządzenia  mieniem w postaci dwóch zwojów Tory Pięcioksięgu Mojżeszowego przez ich podstępne zatrzymanie i przekazanie innej osobie po uprzednim podrobieniu dokumentu w postaci spisu i opisu rzeczy z dnia 17 sierpnia 2012 r., tj. o czyn z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk (kodeksu karnego)”.
Jak poinformowała nas Krystyna Gołąbek, rzecznik Prokuratury w Siedlcach, „postanowieniem z dnia 21 grudnia 2012 r. Prokurator Rejonowy w Siedlcach umorzył śledztwo przeciwko Agnieszce U. i Marcinowi U. podejrzanym o to, że w dniu 17 sierpnia 2012 roku w Wężach, woj. mazowieckie, działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadzili w błąd Krystynę K. co do możliwości zwrócenia jej stanowiących jej własność dwóch zwojów Tory Pięcioksięgu Mojżeszowego”.

Znikoma szkodliwość
W jaki sposób doszło do nieprawidłowości zdaniem Krystyny K.? „[Agnieszka i Marcin U.] poinformowali ją o zatrzymaniu tych zwojów przez funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji Warszawa I do toczącego się postępowania karnego, co nie było zgodne z prawdą, a nadto Marcin U. użył do okazania jej jako autentyczny podrobiony spis i opis rzeczy z dnia 17 sierpnia 2012 r. stanowiący pokwitowanie, wiedząc, że dokument ten nie jest autentyczny, czym usiłowali doprowadzić ją do niekorzystnego rozporządzenia tym mieniem, to jest zaniechania przez Krystynę K. żądania zwrotu rzeczy i wyrażeniu przez nią zgody na sprzedanie tych rzeczy za ich pośrednictwem bliżej nieokreślonej instytucji publicznej za cenę 1.500 zł w sytuacji, gdy rzeczywista wartość zwojów wynosiła 8.800 zł, jednakże zamiaru tego nie zrealizowali z uwagi na postawę pokrzywdzonej,” informuje Krystyna Gołąbek, rzecznik Prokuratury w Siedlcach. Prokuratura, po zbadaniu całej sprawy uznała, że czyn nie stanowi przestępstwa z powodu jego znikomej społecznej szkodliwości.
Tora została ostatecznie przekazana przez Marcina U. Wójtowi Gminy Sokołów Podlaski, ponieważ zgodnie z ustawą o znaleziskach właścicielem zwojów jest właściciel terenu, gdzie je znaleziono. Wójt wyraził zgodę na przyjęcie Tory, a czynności tej nadano uroczystą oprawę. 21 sierpnia Wójt Gminy Sokołów przewiózł zwoje do Węgrowa celem pozostawienia w Starostwie Powiatowym. Uroczystość z tym związana odbyła się w Bibliotece Miejskiej. Ostatecznie właścicielka zwojów Krystyna K. zbyła to mienie na rzecz Biblioteki Miejskiej w Węgrowie, która jest obecnie właścicielem tych zwojów Tory.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe