29
2022
2017-09-20

Projekt na półmetku


Jak już informowaliśmy, Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku dzięki Pani Ewie Jarockiej – Prezes Fundacji DONUM jest beneficjentem projektu „Dojrzałość okresem jest złotym”. Projekt, jako jedyny na Mazowszu uzyskał wsparcie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.

Konkurs ogłoszono po raz pierwszy w październiku 2016 roku w ramach tzw. Strategii Gowina, której jednym z filarów jest społeczna odpowiedzialność nauki. Celem tego pilotażowego programu jest wsparcie istniejących UTW lub umożliwienie utworzenia nowych. Ministerstwo doceniło fakt, że UTW umożliwiają upowszechnienie najnowszych dokonań nauki wśród słuchaczy oraz zachęcają seniorów do większej aktywności intelektualnej, społecznej i kulturalnej. Ministerstwo postanowiło wspierać seniorów w różnych kierunkach, wielorako i obszernie.

Do MNiSW trafiło 85 ofert, spośród których wybrano 16 najlepszych. Doceniono te ośrodki, które zaproponowały szeroki wachlarz zajęć, spełniają ważną rolę w lokalnej społeczności oraz stworzyły możliwość aktywizacji osób do tej pory niezainteresowanych ofertą UTW. Jak powiedziała nam Ewa Jarocka, prezes Fundacji Donum, wybranie jej oferty było ogromnym sukcesem i radością, zwieńczeniem wielu lat pracy:

„Działania na rzecz seniorów realizowałam początkowo w ramach Pracowni Edukacyjnej Donum, a od 2009 r. w ramach Fundacji. Kiedy usłyszałam o ofercie ministerstwa, postanowiłam podjąć wyzwanie.
Poprzeczka była wysoka, ale kto nie próbuje ten nic nie osiąga. Warunkiem było między innymi zaproszenie do współpracy pięciu Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zaproponowałam to Uniwersytetom z Łosic, Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Zbuczyna. Moją ofertę przyjęto chętnie, choć trudno zapewne było uwierzyć w sukces. Propozycje możliwych do realizacji zajęć konsultowałam z koordynatorami poszczególnych UTW ponieważ to oni wiedzieli najlepiej, jakie są oczekiwania słuchaczy. Wygrana w konkursie to szczególne wyzwanie dla wielu osób, także dla mnie.
Projekt trwa, bywam więc w Sokołowie Podlaskim, gdzie spotykam się z otwartością i życzliwością. Jest tu szczególny klimat. Z całego serca dziękuję za to Panu Dyrektorowi Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcinowi Celińskiemu, a także Pani Ali Simanowicz i Pani Oli Nowotniak - koordynatorkom”.

Słuchacze pięciu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w ramach projektu korzystają z wykładów audytoryjnych z wielu dziedzin. Ponadto odbywają się warsztaty: psychologiczne, komputerowe, językowe, taneczne, komputerowe, wokalne i emisji głosu, z ruchu scenicznego, plastyczne, rękodzielnicze, gimnastyka dla seniora, spotkania klubu filmowego. Chętnych jest dużo, uczestnicy zadowoleni, tym bardziej, że zajęcia są bezpłatne. Dzięki projektowi dla UTW w Sokołowie zakupiono aparat fotograficzny i maty do ćwiczeń. Środowiska UTW integrują się, zapraszają. Szczególna była Inauguracja projektu na Sali Białej w Siedlcach. Poza tym seniorzy z Węgrowa, Łosic i Zbuczyna gościli w Sokołowie na zakończenie roku akademickiego 2016/2017. Kolejne spotkanie to 18 września - Łosice. Uroczyste zakończenie projektu zaplanowano w Sokołowskim Ośrodku Kultury 11 grudnia. Swoją obecność zapowiedział już na Inauguracji Pan Michał Wypij - doradca w Gabinecie Politycznym Wiceprezesa Rady Ministrów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.

Prezes Ewa Jarocka rozważa przystąpienie do następnego projektu i w formie ankiety chciałaby poznać dalsze oczekiwania seniorów.
 
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe