29
2022
2023-04-21

Program "Rok nad Rzeką" w SP nr 1


W pilotażowej edycji programu bierze udział Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego z oddziałami dwujęzycznymi
w Sokołowie Podlaskim.
Pozostałe placówki to 2 szkoły podstawowe: w Wyszkowie i Nowym Dworze Mazowieckim.

Wszystkich chcących przyjrzeć się zajęciom na łonie natury, serdecznie zapraszamy do Szkoły Podstawowa nr 1 w Sokołowie Podlaskim 20.04.2023, godz. 10.40-12.40, ul. Polna 8.
Wcześniej najlepiej skontaktować się z opiekunką młodzieży i koordynatorką programu w szkole, p. Joanną Hawryluk,
tel. 504917192.
Przypomnimy, że program "Rok nad Rzeką" jest autorskim programem edukacyjnym organizatorów Operacji Czysta Rzeka, dedykowanym uczniom klas 4-7. To kolejny pomysł na kształtowanie wrażliwości ekologicznej.

„Nasze działania w plenerze mają wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie już takie jest, ale zależało nam na tym, aby zaangażować młodych ludzi w kwestie związane z ochroną środowiska jeszcze bardziej, pogłębić ich wiedzę, zaciekawić i mamy nadzieję, przekonać, że warto dbać o przyrodę wokół. Cieszę się, że udało nam się znaleźć partnera, Fundację InterCars, dzięki któremu możemy zaprosić wybrane szkoły do wspólnego spędzenia roku nad rzeką" - mówi Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.
Fundacja Inter Cars wspiera Operację Czysta Rzeka już po raz drugi, w tym roku została Partnerem Głównym całej akcji.

„Troska o środowisko naturalne jest dla nas bardzo ważna, dlatego po raz kolejny chcemy posprzątać rzeki, ich brzegi i okolice. Zaprosiliśmy do dołączenia do akcji pracowników i współpracowników firmy Inter Cars, nie tylko z centrali, ale również filii w całej Polsce, którzy założą sztaby lokalne w swoich miejscowościach. Nie poprzestajemy na tym. W każdym
z obszarów naszej działalności włączamy w działania dzieci i młodzież, dlatego uruchamiamy projekt edukacyjny "Rok nad rzeką" skierowany do uczniów ze szkół podstawowych" - informuje Katarzyna Oleksowicz, członkini Zarządu Fundacji Inter Cars.

„ROK NA RZEKĄ”
Program obejmuje pięć spotkań edukacyjnych nad rzeką w ciągu roku, podczas których uczestnicy mają zaprzyjaźniać się z najbliższą rzeką i jej otoczeniem, poznać jej historię i zwrócić uwagę na wpływ, jaki człowiek wywiera na jej środowisko. Podczas autorskich zajęć uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat form ochrony przyrody, poznają rodzaje odpadów oraz szkodliwość niektórych z nich, ale również zasady segregacji
i wtórnego wykorzystania.
„Mamy dwa cele: włączyć dzieci do działań na rzecz ochrony środowiska i budować społeczeństwo obywatelskie. W ramach projektu eksperci ds. edukacji ekologicznej przekażą dzieciom nie tylko wiedzę teoretyczną na temat działania ekosystemu i bioróżnorodności, ale także poprzez liczne doświadczenia pokażą im m.in. jak monitorować stan wody w rzekach.
Uczniowie będą mieli okazję połączyć wiedzę teoretyczną z podręczników z jej zastosowaniem w realnym życiu. Chcemy, by dzieci biorące udział w projekcie stały się jego ambasadorami i zachęcały swoich rówieśników do wspólnego działania na rzecz środowiska. Marzymy o tym, by budować społeczność młodych ludzi, którzy będą kształtować świadomość swoich lokalnych społeczności w zakresie edukacji ekologicznej. To właśnie oni są przyszłością i to oni mogą stać się źródłem zmiany, która jest nam tak bardzo potrzebna" - wyjaśnia Elżbieta Kawka, koordynatorka obszaru Troska o środowisko naturalne w Fundacji Inter Cars.

Akcja sprzątania połączona z grą terenową będzie okazją do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia okolic rzeki i dzikich wysypisk śmieci. Podczas lekcji nad rzeką uczestnicy zgłębią tematy takie jak: skład chemiczny wody, pochodzenie wody, rola rzek i zbiorników wodnych w życiu człowieka. Z kolei zajęcia z monitoringiem hydrologicznym i biologicznym zaproszą uczniów do poznania życia wokół cieku wodnego. Wyniki obserwacji uczestnicy będą notować w specjalnym paszporcie. Na zakończenie programu uczestnicy wymienią się doświadczeniami pomiędzy szkołami oraz odwiedzą Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.
Więcej informacji na stronie:
https://operacjarzeka.prowly.com/233576-rusza-program-dla-szkol-rok-nad-rzeka
Iza Sałamacha
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe