43
2019
2011-04-07

Procenty nic nam nie mówią, podajcie kwoty


Na sesji radni, bez dłuższych dyskusji, przyjęli szereg uchwał, m.in. w sprawie wynagrodzenia wójta i diet dla radnych. W tym ostatnim przypadku publiczność poprosiła o przeliczenie procentów z uchwały na konkretne kwoty.

Sesja odbywała się w starej siedzibie urzędu, przy ul. Pięknej. W sali obrad nie dla wszystkich sołtysów wystarczyło krzeseł. Wójt Marcin Pasik, poproszony o rozwiązanie tego problemu na przyszłość zaznaczył, że gmina intensywnie szuka chętnego na zakup budynku. Możliwe więc, że to ostatnia sesja, która się w nim odbywa i kupowanie krzeseł – byłoby niecelowe.

Wrócili do tematu
Radni zdecydowali, że wójt Marcin Pasik od 1 kwietnia dostanie wyższe niż do tej pory wynagrodzenie. Pod koniec ubiegłego roku rada zdecydowała, że nowy wójt zarabiać będzie 7 176 zł brutto, w tym wynagrodzenie zasadnicze - 4 200 zł, dodatek funkcyjny - 1 500 zł, dodatek specjalny - 1 140 zł, dodatek za wysługę lat - 336 zł.
Na ubiegłotygodniowej sesji przyjęta została nowa uchwała w sprawie wynagrodzenia wójta. I tak poszczególne kwoty wyglądać będą następująco: wynagrodzenie zasadnicze – 4500 zł, dodatek funkcyjny – 1700 zł, dodatek specjalny – 1550 zł zaś dodatek za wysługę lat – 360 zł. Łącznie Marcin Pasik zarabiać będzie teraz 8110 zł brutto. W tym punkcie obrad nie było żadnych dyskusji.

Ile konkretnie?
Radni uchwalili też swoje diety, oraz diety sołtysów. Ci ostatni za udział w sesji rady gminy dostaną 80 zł.
Jeśli zaś chodzi o diety radnych, to za podstawę do wyliczenia należnej co miesiąc kwoty przyjęto najniższe miesięczne wynagrodzenie za pracę. Obecnie wynosi ono 1376 zł. I tak przewodniczącemu rady co miesiąc należy się 80 proc. podstawy, wiceprzewodniczącym rady i przewodniczącym komisji stałych rady – 50 proc., radnemu pracującemu w dwóch komisjach – 40 proc. zaś temu, który pracuje w jednej – 35 proc. podstawy. Od tak ustalonych diet dokonywane są potrącenia – od 15 do 25 proc. - za każdą nieobecność na sesjach rady lub posiedzeniach komisji. Uchwała precyzuje także przypadki, kiedy potrąceń się nie dokonuje.
- Te procenty niewiele nam mówią, prosimy o przedstawienie nam konkretnych kwot – można było usłyszeć głosy z części sali, w której siedzieli sołtysi i mieszkańcy.
Jak przeliczyła skarbnik gminy Agnieszka Patejko, obecnie dieta przewodniczącego rady wynosi 1109 zł miesięcznie, wiceprzewodniczącego rady oraz przewodniczącego komisji – 690 zł, radnego pracującego w dwóch komisjach – 554 zł zaś radnego – członka jednej komisji – 485 zł – miesięcznie.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [7]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Panie Wójcie niech Pan nie będzie zbyt pazerny dla siebie i tak szczodry dla radnych(bezradnych),kosztem innych.Radny powinien dostawać swoją dietę nie co miesiąc ale po roku całą kwotę plus premię,jak udowodni,że przyczynił sie do czegoś pożytecznego na terenie gminy,pomógł ludziom w ich problemach itp!A nie co miesiąc kasa do kieszeni i smieję się ludziom w twarz! Oczywiście radnym jestem, mocno pracuję i na dietkę zasługuję...a co?!

izydor
2011-04-18 19:42:14

A ja myslalem ze miesieczne pobory to ekwiwalent za wykonana prace. Jezeli tak myslala wysoka rada to ok.Rozumiem ze osiagniecia to;"tansza" cena wody ,zaklad gospodarczy[narazie same straty],zlozenie wniosku o srodki unijne na budowe sali gimnastycznej w Skibniewie ,zatrudnienie towarzysza skekretarza,chec likwidacji szkoly w Przywozkach itp.WSTYD!!!!!!!Prawie tysiac zl podwyzki jak to sie ma do rolniczej renty.WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!

Rencista
2011-04-12 13:41:44

To może pani skarbnik doda to wszystko do kupy i zobaczymy ile kosztuje nas władza najczęściej nieudolna. Zamyka się szkoły, bo pensje nauczycieli przeznacza się na podwyżkę diet i poborów dla "szanownych radnych"

"wkurzony" mieszkaniec gminy
2011-04-08 19:02:12

Teraz to dopiero sielanka!oszczędności w szkołach bo nauczyciele za dużo zarabiają i wysokie są koszty utrzymania placówek to ograniczyć trzeba języki obce i inne przedmioty a w przedszkolach podnieść należy opłatę stałą. To są dopiero rządy młodego wójta i wspaniałej rady, podwyżka dla wójta o 934 zł i dla rady całkiem pokaźne kwoty. A może ktoś zapyta o tą tanią wodę, przecież cena jest wysoka ale cóż płacimy podatki to zrobione są podwyżki płacy i diet to więc płaćmy i nie dyskutujmy i nie narzekajmy!

oburzony
2011-04-07 21:16:22

A tym łasym na podwyżkę diet był radny Denkiewicz?

JP
2011-04-07 21:08:00

panowie radni czy to nie za dużo

ulek
2011-04-07 14:53:03

Wypłacanie jakichkolwiek diet,wyższych od delegacyjnych,może nie być zgodne z konstytucją.Radny to praca społeczna,nie źródło dochodu.

KK
2011-04-07 13:34:16
Strona 1/1


Dane kontaktowe