17
2020
2018-11-14

Prawie 6 mln na sokołowski SOR


W piątek 9 listopada o godz. 13:00 w sali konferencyjnej SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim odbyło się oficjalne podpisanie umowy o dofinansowanie utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W spotkaniu udział wzięli: podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Maciej Miłkowski, senator RP Waldemar Kraska, burmistrz Bogusław Karakula, wicestarosta Marta Sosnowska, dyrektor sokołowskiej placówki Zbigniew Deja oraz pracownicy szpitala.

Utworzenie SOR przy sokołowskim szpitalu zapisane jest w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Mazowieckiego. Taką potrzebę wskazał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Zadanie to jest zgodne z ogólnokrajową mapą potrzeb w zakresie ratownictwa medycznego i jest spójne z utworzoną niedawno w Sokołowie Podlaskim Bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przebudowa Izby Przyjęć na potrzeby SOR zakłada dostosowanie pomieszczeń wewnętrznych, budowę podjazdu dla karetek, zakup aparatury medycznej i wyposażenia. W obrębie SOR będzie funkcjonował obszar segregacji – resuscytacji na dwa łóżka, obszar obserwacji na cztery łóżka, jedno łóżko intensywnej opieki medycznej oraz sala zabiegowa w standardzie sali operacyjnej.

Budowa szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Sokołowie Podlaskim jest w 80 % finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, działanie 9.1 Infrastruktura Ratownictwa Medycznego. Szacowana wartość całego projektu to 5.969.671,00 zł, z czego 4.775.630,22 zł to dofinansowanie Unii Europejskiej. Pozostała kwota tj. 1.194.040,78 zł stanowi wkład własny. W dniu 28 maja 2018 r. Rada Powiatu Sokołowskiego podjęła uchwałę, która zabezpiecza środki finansowe na ten cel w budżecie powiatu.

- Dzięki pracy wielu osób udało się pozyskać środki na utworzenie SOR w naszym szpitalu. Starania o dofinansowanie były czynione przez poprzednią dyrekcję, a swój duży wkład w to przedsięwzięcie miało Starostwo Powiatowe, czyli nasz organ założycielski. Nie można umniejszyć również zasług senatora Waldemara Kraski, który od lat jest przyjacielem naszego szpitala – podkreślił dyrektor SP ZOZ Zbigniew Deja. - Myślę, że wszyscy wiemy, dlaczego powstanie SOR jest takie ważne. Dzisiaj do Izby Przyjęć muszą schodzić lekarze z poszczególnych oddziałów. Kiedy powstanie SOR, zatrudnimy nowych lekarzy. Znacznie skróci się czas oczekiwania na udzielenie pomocy.

Dyrektor SP ZOZ podziękował również pracownikom szpitala za ich ciężką pracę i wkład w budowanie marki sokołowskiej placówki – To państwo stanowicie o jakości, randzie i marce tego zakładu. Ta jakość jest bardzo wysoko oceniana w powiecie sokołowskim i powiatach ościennych – mówił.

Minister Maciej Miłkowski zauważył, że SOR to podstawa działalności szpitala. - Szpitale, w których funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy, są znacznie ważniejsze niż placówki, w których nie można wykonać zabiegu operacyjnego bezpośrednio po przyjeździe pacjenta. Szczególne podziękowania należą się senatorowi Waldemarowi Krasce, który jako Przewodniczący Komisji Zdrowia w Senacie dba o projekty ministerstwa oraz sprawy sokołowskiego szpitala.

W przyszłym roku minie 30 lat mojej pracy w sokołowskim szpitalu – mówił Senator Waldemar Kraska. - Ciesze się, że dziś możemy podpisać umowę na dofinansowanie budowy SOR. Projekt ten budził wiele emocji i obaw. Zastanawiano się, czy zdołamy zgromadzić odpowiedni personel. Łóżek szpitalnych w naszym kraju jest dużo i nie wszystkie szpitale są potrzebne. W bliskiej odległości od naszej placówki jest kilka innych szpitali. Posiadanie SOR będzie niewątpliwie naszym dużym atutem i argumentem za tym, aby ten szpital w dalszym ciągu funkcjonował i się rozwijał. Nasz szpital jest duży, dlatego ma również wiele potrzeb. Nadal trzeba zabiegać o to, aby nasi pacjenci byli tu godnie przyjmowani i jak najlepiej leczeni, a lekarzom pracowało się dobrze i skutecznie.

Wicestarosta Marta Sosnowska podziękowała ministrowi Miłkowskiemu i senatorowi Krasce za pomoc w otrzymaniu dofinansowania. Zaznaczyła, że duży wkład w pozyskanie środków zewnętrznych miał obecny dyrektor SP ZOZ, jak i poprzednia dyrektor – Ewa Wojciechowska. - Sokołowski szpital jest coraz bardziej prestiżowy. Mamy już Bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, niedługo będziemy mieli SOR. To historyczna chwila dla naszej placówki. Bardzo się cieszę, że ta umowa została podpisana za mojej kadencji i mogę być tego świadkiem.

Dyrektor Zbigniew Deja i burmistrz Bogusław Karakula zaznaczyli, że współpraca szpitala z Miastem Sokołów Podlaski układa się bardzo pomyślnie. - Samorząd miejski rozumie potrzeby szpitala i jego sytuację finansową. Zawsze możemy liczyć na rozmowę i wsparcie, chociażby w formie umorzenia podatku od nieruchomości – mówił dyrektor.

Na zakończenie spotkania minister Maciej Miłkowski i dyrektor Zbigniew Deja podpisali umowę na dofinansowanie budowy SOR.


 

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe