17
2020
2011-05-12

Pracują nie patrząc na pieniądze


W urzędzie gminy zorganizowano X Gminny Zjazd OSP Sabnie. Wybrane zostały nowe władze, podsumowano też ostatnie pięć lat w strażach a druhowie usłyszeli wiele miłych słów.

Spotkanie zgromadziło liczną rzeszę strażaków oraz gości. Przyjechała Ewa Orzełowska- członek zarządu województwa, przewodniczący rady powiatu Antoni Czarnocki, starosta Leszek Iwaniuk, przedstawiciele komendy powiatowej PSP na czele z komendantem Romanem Malinowskim oraz Stefan Todorski – dyrektor Biura Terenowego ZOSP w Siedlcach.

Mają płetwonurków
W minionej kadencji funkcję komendanta gminnego OSP w Sabniach przez trzy pierwsze lata pełnił obecny starosta Leszek Iwaniuk. Dwa lata temu zastąpił go zawodowy strażak, Edward Benedykciuk. I właśnie on przedstawił uczestnikom zjazdu bardzo dokładne sprawozdanie z kadencji.
- W gminie Sabnie funkcjonuje obecnie 8 jednostek OSP. Mają 320 członków czynnych, 21 wspierających i 11 honorowych. Dysponują dziesięcioma samochodami. Trzy jednostki – Nieciecz, Sabnie i Kupientyn są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. – wyliczał komendant. – Strażacy – ochotnicy wypełniają wiele zadań z zakresu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia, ale także realizują czyny społeczne i ważne przedsięwzięcia.
Co roku gminy Sabnie i Sterdyń wspólnie organizują zawody strażackie dla jednostek działających na terenie obu samorządów. Te z gminy Sabnie co roku zajmują w nich wysokie lokaty.
Strażacy – ochotnicy, oprócz typowych interwencji ratowniczo-gaśniczych (w roku 2010 było ich 48) w ostatnich latach zorganizowali m.in. Święto Ziemniaka w Sabniach i plenerową imprezę w Niecieczy. Zdobywali pieniądze z zewnątrz na nowy sprzęt, jak choćby na nowy samochód dla OSP Nieciecz, i się szkolili.
Ewenementem jest Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, działająca w OSP Kupientyn. Tego typu grupy w strażach ochotniczych to w Polsce rzadkość. A jak pokazują wyniki ogólnopolskich zawodów, płetwonurkowie z Kupientyna z powodzeniem rywalizują z kolegami z jednostek PSP.

Druhna Lucyna…
- Ze strażakami stąd jestem mocno związany. Teraz może z innego pułapu, ale będę starał się pomagać – zapewnił starosta Leszek Iwaniuk.
- Dziękuję druhom za zaangażowanie, a wszystkim, którzy nam pomagają – za wsparcie. Szczególnie mam tu na myśli Urząd Marszałkowski i starostwo – dodał przewodniczący rady gminy Wacław Mikołajczuk. – Strażacy to społecznicy. Niewiele jest grup tak zaangażowanych w sprawy lokalne, jak oni.
- Dziękuję wam za to, że są jeszcze ludzie, którzy chcą się poświęcać i ratować innych, nie oglądając się na pieniądze – dodała Ewa Orzełowska.
Głos zabrała również Lucyna Maksimiak, poetka ludowa i działaczka społeczno-kulturalna z Hołowienek.
- Do OSP wstąpiłam w 1962 r, Wcześniej niż do Koła Gospodyń Wiejskich – mówiła. – Szkoda tylko, że tych lat przybywa, bo bym dalej działała – dodała i zaprezentowała kilka swoich utworów o tematyce strażackiej. Zebrała gromkie brawa.
Stefan Todorski pochwalił strażaków z gminy Sabnie za ich działalność, za doskonałą organizację zjazdu, a pani Lucynie obiecał publikację jej poświęconą w czasopiśmie „Strażak”.

Nowe władze
Prezesem Oddziału Gminnego ZOSP RP został  Jan Jesionowski, wiceprezesami: Marek Wyszyński i Wacław Mikołajczuk. Komendantem gminnym pozostał Edward Benedykciuk. Funkcję sekretarza sprawować będzie Sławomir Strzała, skarbnika – Włodzimierz Siemieniuk a w prezydium zasiadać będzie ponadto Tadeusz Pietrucha. W zarządzie znaleźli się też: Maciej Flażyński, Sławomir Kotowski, Wojciech Romaniuk, Cezary Nowoszek, Krzysztof Nowotniak, Edward Oksięciuk, Adam Bielarski, Tadeusz Matwiejczuk, Mieczysław Krasnodębski, Kazimierz Toczyski, Łukasz Tymosiak, Sławomir Kalinowski. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Robert Strzała, wiceprzewodniczącym Łukasz Marcjaniuk zaś sekretarzem Krzysztof Rogoziński.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [7]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

DZIECI PISZECIE TAKIE GŁUPOTY ZASTANÓWCIE SIĘ.

DOROTA
2011-05-18 21:12:20

Kiedy wreszcie w szkołach przestaną rządzić księża?.Za co biorą pieniądze dyrektorzy?.Dość tej paranoi religijnej!.

Monika
2011-05-15 13:11:01

a=równa się,uklęknij dziecko,

wonnnnnn!!!
2011-05-14 22:30:49

Gratuluję pustemu pokoleniu.Ale to ono jest przyszłością proszę księdza.

mam 18 lat.
2011-05-14 21:10:00

Jeden niezbyt mądry dzieciak wypowiada się w imieniu pokolenia. Zabawne.

a.
2011-05-14 18:09:05

No właśnie.Po co w urzędach krzyże?.Czy aż tak jesteśmy podlegli Watykanowi?.Moje pokolenie to zmieni.Dość państwa wyznaniowego.

mam 18 lat.
2011-05-14 14:44:00

To nie dobrze.Panie Burmistrzu oni mają większy krzyż od pańskiego.

oo15
2011-05-12 19:58:43
Strona 1/1


Dane kontaktowe