17
2020
2016-03-02

„Pozwólcie nam pracować!”


W poniedziałek 1 lutego w Sokołowie Podlaskim odbyła się konferencja prasowa zwołana przez  senatora Waldemara Kraskę. Spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów przebiegało pod hasłem „Pozwólcie nam pracować!” i było częścią nowej akcji informacyjnej Prawa i Sprawiedliwości.
 
Senator zaapelował do opozycji o zachowanie spokoju, ponieważ rząd chce pracować i realizować dobrą zmianę zgodnie z wyborczymi obietnicami, w ramach przyznanego mandatu społecznego. Poruszył też temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Poprzednia rządząca koalicja PO-PSL na dwa tygodnie przed wyborami do nowego parlamentu wybrała pięciu nowych sędziów na miejsce członków Trybunału Konstytucyjnego, których kadencja upływała po wyborach. Nowy parlament zgodnie z zasadami ładu demokratycznego podjął działania naprawcze – po upływie kadencji starych sędziów powołano nowych. - Opozycja nie chce kompromisowego rozwiązania konfliktu, trudno jej uznać werdykt wyborczy, wewnętrzne sprawy Polski politycy PO i Nowoczesnej starają się rozstrzygać w Brukseli. Jesteśmy w UE, ale  też jesteśmy suwerennym krajem – tłumaczył senator.
 
Informował też o pracy parlamentu. Senatorowie i posłowie opozycyjni zadają w czasie procedowania ustaw dziesiątki pytań, często pokrywających się, co skutkuje przedłużaniem obrad, często nawet do późnych godzin wieczornych i nocnych. Potem parlamentarzyści opozycyjni skarżą się, że są zmuszani do pracy w nocy. Jako przykład stosowania przez senacką opozycję destrukcyjnych działań podał m.in. wniosek o utajnienie debaty w/s. nowelizacji ustawy o Policji. Samo głosowanie nad rozpatrzeniem tego wniosku wiązało się z utajnieniem, a co za tym idzie całą operacją logistyczną, m.in. wyprowadzeniem senatorów z budynku, z kontrolą sali posiedzeń przez ABW. Przerwa w obradach Senatu trwała sześć godzin, a było oczywiste, że ten wniosek zostanie odrzucony. „My chcemy pracować przy otwartej kurtynie” – podkreślał. Stwierdził też, przywołując przykład z oceną panowania Mieszka I przez jedną z posłanek PO,  że niestety czasami debata ma poziom magla.
 
Na konferencji była też mowa o oczekiwanej przez emerytów ustawie 75+. Konsultacje społeczne projektu ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia zakończyły się. Projekt zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jest szansa, że ustawa zostanie uchwalona i w połowie roku będzie wchodzić w życie. Senator mówił też o działaniach komisji zdrowia Senatu, której jest przewodniczącym. Ostatnio na komisji rozmawiano na temat onkologii.
W czasie konferencji nie zabrakło tematów lokalnych, szczególnie dotyczących ochrony zdrowia. Gospodarz spotkania podkreślał, że jest gotowy do współpracy w tym zakresie ze Starostwem Powiatowym i Samorządami Gminnymi.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe