17
2020
2011-10-28

Poznają współczesny Izrael


. Takie warsztaty odbyły się w kilku miastach i przygotowały do spotkania "Jesteśmy razem", które odbyło się 25 października w Treblince.

 

Spotkanie z przedstawicielami Muzeum Historii Żydów Polskich odbyło się 18 października w LO w Sokołowie Podlaskim. Przyszli na nie uczniowie z Sokołowa i Węgrowa. Na pytanie o to skąd czerpią wiedzę o historii Żydów, młodzi ludzie wspominali o dziadkach, sąsiadach oraz lokalnych portalach internetowych. Trenerki z Muzeum Historii Żydów Polskich przeprowadziły kilka ćwiczeń, podczas których uczestnicy wykazali się wiedzą o historii swoich miast, Holokauście oraz Izraelu. - Holokaust był końcem wspólnej historii polsko-żydowskiej, ale trzeba też pamiętać o wielu pokoleniach wstecz, podczas których te stosunki różnie się kształtowały - podkreśla jedna z trenerek.

 

Co siódmy z Rosji

Poznawanie współczesnego Izraela również okazało się ciekawe. Młodzi ludzie poznali różnicę między językiem jidysz a hebrajskim. - Takich ultra ortodoksyjnych Żydów jest w Izraelu zaledwie kilka procent - mówią trenerki. - To oni noszą pejsy, brody, płaszcze. Jednak w rzeczywistości trudno na nich trafić.

Z Izraelem uczestnikom warsztatów kojarzy się głównie Jerozolima i Ściana Płaczu. - Jerozolima jest miejscem świętym dla trzech religii - przypomina Anna Gołkowska, jedna z trenerek. - Jedyna zachowana do dziś pozostałość Świątyni Jerozolimskiej to właśnie Ściana Płaczu.

Uczniowie biorący udział w warsztatach otrzymali też dużą mapę Izraela, na której musieli umiejscowić Tel Awiw, Masadę, Jerozolimę, Pustynię Negew, Hajfę oraz Morze Martwe. Nie sprawiło im to najmniejszego problemu. Na zakończenie na podstawie fragmentów książki "Izrael już nie frunie" Pawła Smoleńskiego uczestnicy zajęć próbowali odpowiedzieć na pytanie jaki jest typowy Izraelczyk oraz jakie problemy ma współczesne społeczeństwo izraelskie. - Współcześni mieszkańcy Izraela pochodzą z różnych krajów. To wielka mieszanka - uznała młodzież. - Nie ma chyba kogoś takiego jak typowy Izraelczyk, raczej stereotypowy. Izrael to kraj ogromnych sprzeczności i różnorodności. Co siódmy jego mieszkaniec pochodzi z Rosji.

A co uczniowie uznali za problem tamtejszego społeczeństwa? - Zdecydowanie antysemityzm. Polska teoretycznie jest tolerancyjna, ale w rzeczywistości różnie z tym bywa. Izraelczycy są bardzo otwarci. W Polsce zaś mamy mało mniejszości, więc z tą otwartością jest trudniej.

 

Drugie spotkanie

Proklamacja niepodległości Izraela odbyła się 14 maja 1948. Flaga państwowa nawiązuje do tradycyjnej żydowskiej chusty modlitewnej Talit i ma kształt białego prostokąta z dwoma poziomymi niebieskimi pasami. Pośrodku flagi jest umieszczona Gwiazda Dawida, która od setek lat pozostawała symbolem żydowskiej tożsamości narodowej. Oficjalnym herbem państwowym jest złoty świecznik menora.

25 października grupy uczniów z kilku polskich szkół spotkały się w Treblince z prawie 200-osobową grupą młodzieży izraelskiej. Wtedy również odbyły się wspólne warsztaty, zwiedzanie obozu zagłady oraz zapalenie sześciu zniczy symbolizujących 6 milionów ofiar Holokaustu. Spotkanie pod hasłem "Jesteśmy razem" odbyło się już po raz drugi. Część uczestników brała w nim udział w poprzednim roku i dlatego zgłosiła swój udział również w tegorocznej edycji. Więcej na temat spotkania w Treblince w kolejnym numerze "Wieści".

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

o Palestynokauscie tez było????


2011-10-31 09:56:48
Strona 1/1


Dane kontaktowe