17
2020
2018-02-05

Pożegnanie dyrektor SPZOZ Ewy Wojciechowskiej


 Podczas sesji Rady Powiatu w dniu 29 stycznia Ewa Wojciechowska, która do niedawna zajmowała stanowisko dyrektora SPZOZ w Sokołowie Podlaskim, pożegnała pracowników szpitala oraz Starostwa i podziękowała im za współpracę. Przeczytała również oświadczenie podsumowujące jej dotychczasową pracę.

Podczas swojego wystąpienia powiedziała:
"Minęło 5 lat mojej pracy w SPZOZ w Sokołowie Podlaskim. Nadszedł czas podsumowań. Szpital, który objęłam listopadzie 2012 roku był w złej kondycji finansowej, z wyeksploatowanym sprzętem bez żadnych pozyskanych programów z Unii Europejskiej. Przeprowadzona restrukturyzacja, zmiana sposobu zarządzania, wyrzeczenia i zrozumienie pracowników doprowadziły do ustabilizowania sytuacji. Widmo przekształcenia lub likwidacji szpitala małymi krokami oddaliło się od naszego Zakładu. Po 2 latach udało się zmniejszyć koszty szpitala o 10 mln zł.

Zrealizowałam program komputeryzacji i termomodernizacji za około 7 mln zł. pozyskanych ze środków zewnętrznych.
Przez te 5 lat nasz zakład przeszedł wiele zmian: powstała nowa sala konferencyjna z zapleczem socjalnym, przeprowadzono modernizacje stacji uzdatniania wody, przeniesiono bakteriologię do wyremontowanych pomieszczeń, utworzono dodatkowe dwa łóżka na OIT, wprowadzono płatny parking przed szpitalem, przeniesiono ZOL z Wyroząb do Szpitala, utworzono Dzienny Dom Opieki Medycznej dla osób 65+ z pieniędzy Unii Europejskiej, otworzono bufet dla pracowników i pacjentów, odzyskano możliwość leczenia udarów na Oddziale Neurologicznym. To tylko niektóre przykłady działań zrealizowanych pomimo niechęci i oporu wielu osób i grup społecznych.

W chwili obecnej złożone zostały wnioski Unijne dotyczące 4 projektów: modernizacja i wyposażenie bloku operacyjnego, utworzenie pracowni endoskopii, doposażenie POZ i AOS, utworzenie Szpitalnego Oddziały Ratunkowego na łączną kwotę około 14 mln zł.

Rok 2017 zakończył się wynikiem około 800 000 zł na plusie. Mamy jeszcze 500 000 niezapłaconych nadwykonań, które prawdopodobnie będą zapłacone w marcu.

Czas mojej pracy w SPZOZ dobiega końca. Zastawiam zakład w dobrej kondycji. Poznałam tu wielu wartościowych ludzi, z którymi miałam zaszczyt pracować. Chciałabym serdecznie podziękować współpracownikom za lata ciężkiej pracy, wyrzeczeń i nadziei na lepsze jutro. Podziękowanie przekazuje również Zarządowi Powiatu, z którym współpracowałam przez cały okres mojej pracy. Szczególne podziękowania składam Pani Staroście Marcie Sosnowskiej za wspieranie mnie w trudnych, stresujących chwilach. Zawsze mogłam na Ciebie liczyć. Dziękuję.

Mojemu zastępcy życzę, aby został serdecznie przyjęty w poczet pracowników SPZOZ zarówno przez pracowników, jak i lokalną społeczność. Jeżeli pomyślnie zostaną rozstrzygnięte programy złożone do Unii Europejskiej, to pracy przez następne 6 lat nie zabraknie. Życzę wytrwałości, cierpliwości w trudach dnia codziennego oraz konsekwencji w podejmowaniu odważnych, choć czasem mało popularnych decyzji."

Z uwagi na nieobecność Starosty Leszka Iwaniuka, głos zabrała jego zastępczyni Marta Sosnowska:
"Chciałabym w imieniu Zarządu Powiatu podziękować Pani Dyrektor za czas współpracy z nami, za ciężką pracę, za te lepsze i te gorsze chwile. Proszę jednak pamiętać tylko te lepsze i dobrze nas wspominać. Tak kolokwialnie mówiąc, dziękuję Ci Ewo za kawał dobrej roboty. Wszystkiego dobrego Ci życzę na nowej drodze. Wiem, że będziesz zarządzała nowym szpitalem, więc życzę Ci przede wszystkim zdrowia i sił."

Po podziękowaniach Starosty Zarząd Powiatu wręczył kwiaty Ewie Wojciechowskiej. Ogłoszono przerwę.

W kolejnej części obrad głos zabrała radna Ewa Kraska:
"Z uwagi na fakt, że Pani Dyrektor opuściła już salę obrad, chciałam zadać pytanie Pani Staroście: Czy szumnie ogłaszana informatyzacja ośrodka zdrowia, czyli programy "Nowoczesny szpital", "Nowoczesny ZOZ" została zakończona? Państwo pewnie nie wiedzą, tak jak pracownicy szpitala, że w 2015 roku została podpisana umowa z Instytutem Onkologii. Instytut otrzymał na ten cel ponad 9 mln zł, a ponad milion wyłożył z własnych środków. Informatyzacją powinny być objęte cztery nasze ośrodki zdrowia. Program kończy się w czerwcu tego roku. Czy to znaczy, że w ostatnich miesiącach zostanie informatyzacja przeprowadzona? A jeżeli nie będzie przeprowadzona, to co z ośrodkami zdrowia? Czy wójtowie wyrażą zgodę na pozostanie na bazie szpitala?"

Pytanie na temat sokołowskiego szpitala zadał również radny Ryszard Domański:
"Chciałem zapytać Panią Starostę o sprawę łączenia szpitala sokołowskiego z węgrowskim. O ile sobie przypominam, to na żadnym spotkaniu Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych nie było o tym rozmowy, ani przed informacją prasową, ani po jej opublikowaniu. Jaki jest efekt rozmów? Kto z kim rozmawiał i czyja to była inicjatywa? Czy sprawa jest zamknięta, czy nadal otwarta?"

Starosta Marta Sosnowska odpowiedziała radnej Krasce, że na sali obrad nie ma nikogo, kto byłby w stanie odpowiedzieć na to pytanie i zaproponowała, że po uzyskaniu stosownych informacji, przekaże odpowiedź na piśmie. Radna Kraska nie zgodziła się na taką propozycję i poprosiła, aby odpowiedź na jej pytanie została udzielona ustnie na kolejnej sesji, tak aby wszyscy obecni na sali obrad mogli zapoznać się ze sprawą i zadać ewentualne pytania. Odnośnie pytania o połączenie szpitali sokołowskiego i węgrowskiego Starosta odpowiedziała, że jak na razie takie rozmowy nie są prowadzone.
 
Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe