17
2020
2020-08-06

Powrót dzieci do szkół


Piątego sierpnia szef Ministerstwa Edukacji  Narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że wraz z początkiem września dzieci wrócą do szkół. Zapowiedział również, że MEN wraz z GIS-em opracowało szczegółowe przepisy, które mają zagwarantować bezpieczeństwo dzieci po powrocie z wakacji. 

Dodatkowo na tę chwilę wiadomo już, że w placówkach edukacyjnych nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Standardowe zajęcia lekcyjne będą mogły odbywać się więc bez konieczności zakładania maseczek.  Minister Edukacji Narodowej przyznał również, że możliwy jest powrót do kształcenia zdalnego, jednak będzie to brane pod uwagę tylko w miejscach, w których wystąpi uzasadnione zagrożenie epidemiczne. Nie będzie ono jednak wyglądało tak jak dotychczas. Kształcenie na odległość będzie w takich sytuacjach odbywać się w modelu mieszanym, czyli w takim, w którym dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu podejmie decyzję, w której postanowi, które części klas i grup nadal będą mogły uczęszczać do szkół w tradycyjnej formie, a które będą musiały przejść na kształcenie na odległość. Jeżeli takie rozwiązanie również nie przyniesie rezultatu dopiero wtedy będzie rozważane całkowite zamknięcie szkoły. Dodatkowo władze szkół będą starały się ograniczyć do minimum kontakty z osobami z zewnątrz. Jeśli już będzie konieczność przebywania takich osób na terenie placówki, będą one miały obowiązek zasłaniania ust  i nosa oraz dezynfekcji rąk.

Minister Edukacji Narodowej w swoim przemówieniu zachęcał również uczniów do korzystania z rowerów bądź pokonywania drogi z domu do szkoły pieszo, bo rozwiązanie takie pozwoli zminimalizować ilość kontaktów z obcymi osobami. Ponadto zdaniem Ministra Edukacji Narodowej uczniowie nie powinni przynosić do szkół dodatkowych przedmiotów, niepotrzebnych do używania w trakcie zajęć, a także powstrzymać się od pożyczania przyborów od kolegów. Wytyczne opracowane we współpracy z GIS dotyczą głównie kwestii wydawania posiłków i instrukcji postępowania w wypadku wystąpienia problemów zdrowotnych. Wynika z nich również obowiązek wietrzenia sal i pomieszczeń wspólnych.


Opr. KW

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe