17
2020
2015-06-27

Powiatowe święto poezji w Sterdyni


W czwartek 28 maja w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu Sterdyni odbyła się kolejna impreza z cyklu „CZTERY PORY ROKU - WIOSNA. Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia”. 

Przedsięwzięcie, zapoczątkowane w 2002 roku z inicjatywy Wiesławy Kwiek, polonistki w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podl. jako cykl wędrówek poetycko-krajoznawczych, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego powiatu. Od 2011 roku to święto twórczości rodzimych poetów odbywa się w GOKiS w Sterdyni w nieco zmienionej formie i cały czas ma swoich wiernych uczestników.
 
Tradycyjnie impreza składała się z dwóch konkursów recytatorskiego i poetyckiego.  Konferansjerkami były Natalia Zielińska i Ewelina Florczuk, członkinie działającego przy GOKiS Klubu 4H
 
W konkursie recytatorskim wystąpiło 34 uczestników z następujących placówek: NSP w Niecieczy, NSP w Kożuchowie, ZS im. H. Mniszek w Sabniach, GOKiS w Sterdyni, PSP nr 1 im. J. Kusocińskiego i PSP nr 4 im. ks. gen. S. Brzóski w Sokołowie, SP im. Anieli Krzywoń w Sterdyni, SP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, ZSS im. Jana Pawła II w Sokołowie, SP w Zembrowie, Publiczne Gimnazjum w Repkach, ZO im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu. Największym powodzeniem wśród recytatorów cieszyły się wiersze zmarłej niedawno Lucyny Maksimiak oraz Franciszka Kobryńczuka. Jury w składzie: Paweł Kryszczuk, Irena Filipczuk, Stanisława Maciak wyłoniło laureatów. W kat. I (szkoły podstawowe kl. I-III) pierwsze miejsce przyznano Emilii Mazańskiej (SP nr 4), drugie - Kai Moczulskiej (SP nr 1), trzecie - Gabrieli Grzymała (SP w Sterdyni). Spośród recytatorów z kl. IV-VI najwyżej oceniono występ Pauliny Krakowskiej (SP nr 4), II miejsce zajęła Marta Materska (SP w Kosowie Lackim), III - Kornelia Kulikowska (SP w Sterdyni), wyróżnienie - Łukasz Żak (ZSS). W kategorii uczniowie szkół gimnazjalnych I miejsce przyznano Monice Połaskiej (PG w Rozbitym Kam.), II - Julii Gontarz (PG w Repkach), III - Natalii Zielińskiej (GOKiS Sterdyń), wyróżnienie - Anna Niemierka (ZSS). W kat. szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce otrzymał Mateusz Łukasiewicz (ZSS).
 
Wręczono również nagrody w konkursie poetyckim na trzynastozgłoskowiec o wiośnie. Jury w składzie: Franciszek Kobryńczuk, Irena Filipczuk, Danuta Zadrożna po rozpatrzeniu 38 prac nagrodziło 15 osób w czterech kategoriach. Wśród uczniów szkół podstawowych najwyżej oceniono wiersz Łukasza Żaka (ZSS), II miejsce ex aquo zdobyli Krystian Jóźwiak (SP Kosów Lacki) i Paulina Malonek (SP Sabnie), III ex aquo - Patrycja Jóźwiak (SP Kosów Lacki) i Aleksandra Kowalska. Nagrodę specjalną za wiersz „Wiosna w Sterdyni” otrzymał Igor Kruza. 
 
W kategorii gimnazjów I miejsce przypadło Julii Gontarz (PG Repki), II ex aquo otrzymał II Luca Cresceri (Gimnazjum Salezjańskie) i Katarzyna Miściorak (PG Sabnie), III - Julia Uszyńska (PG Sabnie) i Iwona Robakowska (ZSS).
W kategorii dorośli I miejscem nagrodzono wiersz Marianny Popławskiej „Wiosenne marzenia”, II miejsce ex aquo jury przyznało Wiesławie Kwiek i Elżbiecie Radomskiej, III - Weronice Telakowskiej. 
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie upominki, a laureaci nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.
Gościem specjalnym poetyckiego spotkania był Ryszard Boczoń, od kilku lat mieszkaniec Sokołowa, autor fraszek, epigramatów, limeryków, wierszy satyrycznych i liryków. Poeta ma na swoim koncie 5 tomików. Ostatnie dwa zostały wydane w Sokołowie, dzięki wsparciu Powiatowego Banku Spółdzielczego. W Sterdyni Ryszard Boczoń mówił nie tylko o własnej twórczości, ale wspominał też wybitnego fraszkopisarza Jana Izydora Sztaudyngera. Spotkanie z nim miało duże znaczenie dla rozwoju pisarskiej pasji Ryszarda Boczonia. Gość przygotował dla wszystkich przybyłych niespodziankę – tomik „Językowe igraszki”, który powstał z myślą o dzieciach i młodzieży, ale i starsi zapewne znajdą coś w nim dla siebie. Uczestnicy spotkania wysłuchali też informacji przedstawicielki Banku Spółdzielczego na temat potrzeby i warunków oszczędzania w PBS.
Organizatorzy zadbali też o to, żeby nikt z uczestników imprezy nie wyjechał głodny.
 
jo

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe