17
2020
2011-11-03

Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia w Sterdyni


Tego dnia w sterdyńskiej sali widowiskowej odbyła się impreza „CZTERY PORY ROKU – JESIEŃ” Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia, kontynuacja wieloletniego przedsięwzięcia  Wiesławy Kwiek i Klubu Literackiego Erato z Sokolowa Podlaskiego.

            Uroczystego otwarcia „Spotkań…” dokonał wójt gminy Marian Zalewski, który szczególnie serdecznie powitał profesora Franciszka Kobryńczuka, Podlasiaka rodem od dawna mieszkającego w Warszawie, i podziękował za działalność na rzecz sterdyńskiego środowiska w dziedzinie kultury. Dyrektor GOKiS Marianna Kobylińska powitała pozostałych przybyłych.

             Następnie rozpoczęły się zmagania konkursowe. Trzydziestu ośmiu  recytatorów wystepujacych w czterech kategoriach oceniało jury w skladzie: Franciszek Kobryńczuk, Hanna Boruc, Mirosława Rominkiewicz i Stanisława Maciak.

W kategorii klas I – III Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujace osoby: Małgorzatę Popowską ze Szk. Podst. Nr 1  w Sokołowie (I miejsce), Lenę Wojtkowską  ze Sterdyni (II miejsce),  Patrycję Jenerałek ze Szk. Podst. Nr 1 w Sokołowie (III miejsce).

W kategorii klas IV – VI I miejsce zajęła Olga Gąsowska ze   Szk.  Podst. Nr  4  w Sokołowie,II – Milena Andrzejewska ze Sterdyni, III - Jan Popowski ze  Szk. Podst. Nr 1 w Sokołowie.

W  kategorii  szkół gimnazjalnych najlepsze okazały się: Sylwia Piątkowska ze Sterdyni (I miejsce),   Monika Prokopczuk ze  Sterdyni (II miejsce), Eliza Skomorucha  z Zespołu Szkół w Sabniach (III miejsce).

W  IV kategorii wiekowej (uczniowie szkół średnich) I miejsce zajęła Wioletta Danuta Socha z Zespołu Szkól Nr 1 w Sokołowie Podlaskim, II - Mariusz Rostkowski z I LO w Sokołowie, III - Mateusz Zubow z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie.

Roztrzygnięto również Konkursu Literacki „Liść do liścia”, na który wpłynęło 49 prac. Jury w składzie: Franciszek Kobryńczuk, Wiesława Kwiek, Irena Filipczuk, Stanisława Maciak najwyżej oceniło w I  kategorii wiekowej (uczniowie szkół podstawowych) list Roksany Kurowickiej z Kosowa Lackiego, w kategorii gimnazjów przyznało wyróżnienia dla Pauliny Gawryluk z Gimnazjum i Kingi Sarny ze Sterdyni oraz Klaudii Hardej z Publicznego Gimnazjum im. Heleny Mniszek w Sabniach. W III kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymała Sylwia Krasnodębska  z Zespołu Szkół CKR w Sokołowie a w IV kategorii wiekowej – osoby powyżej 20 roku życia - I miejsce zajęłaTeresa Styś, miejsce II Henryk Rymuza.

Wszyscy uczestnicy konkursów  otrzymali dyplomy i upominki,
a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sokołowie.

 Program piątkowej imprezy urozmaicały występy artystyczne dzieci i młodzieży z kół zainteresowań działających w GOKiS  oraz spektakl „Uczta u Nerona”, przygotowany na podstawie powieści H. Sienkiewicza „Quo vadis”przez uczniów sterdyńskiego gimnazjum pod opieką polonistki Teresy Styś. Wzruszającym momentem był występ regionalnej poetki przeżyciach i zaśpiewała piosenkę o Ojczyźnie.

W trakcie imprezy oddano do użytku ławeczkę poświęconą piewcy ziemi podlaskiej- Franciszkowi Kobryńczukowi i odsłonięto wystawę „Wieś polska w malarstwie i grafice” z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Wszyscy obecni mieli też możliwość skosztowania pysznych potraw kuchni regionalnej i smakołyków przygotowanych przez  Kucharza Zespolu Pałacowego w Sterdyni – Łukasza Paprockiego.

„Ważne, że młodzież chce malować słowami to, co nasi podlascy poeci tworzą, że wielu z nich jest wśród nas” - powiedziała do uczestników pani Miroslawa Rominkiewicz, członek jury. Natomiast  Jana Dołgich, repatriantka z Ukrainy a obecnie Dyrektor GOK w Wiśniewie, wyraziła przeświadczenie, że poezja leczy rany, uwrażliwia i jest ucieczką od krzywd dzisiejszego świata.

To udane duże przedsięwzięcie było prawdziwym świętem podlaskiej poezji, a w barwach zimy, planowane jest w lutym.

J. O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe