1
2020
2016-10-22

Potrącenie pieszej na pasach


 Jak pokazują ostatnie dni, na naszych drogach nastąpił wzrost zdarzeń drogowych. Najpoważniejsze są zdarzenia z udziałem pieszych, ponieważ to oni w zderzeniu z pojazdem odnoszą najpoważniejsze obrażenia.

W środę 19 października około godz. 10. na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Wolności, w rejonie Starostwa Powiatowego, doszło do potrącenia 80-letniej kobiety przechodzącej przez jezdnię. Kierujący vw sharan tłumaczył się, że zauważył kobietę już na przejściu i nie zdążył zahamować. Kobieta z licznymi poważnymi złamaniami trafiła do szpitala. Kierujący samochodem był trzeźwy.

Policjanci będą wyjaśniali okoliczności tego potrącenia. Ale już można apelować do wszystkich kierujących, aby bardzo poważnie traktowali oznakowania dróg, szczególnie w znaki ostrzegawcze i informacyjne. To znaki przypominają kierowcom, w których miejscach może ich czekać jakieś zagrożenie. Szczególnie apelujemy o zwracanie uwagi na oznakowanie o przejściu dla pieszych. Kierowcy zbliżając sie do takiego przejścia bezwzględnie winni zachować szczególną ostrożność.

Na warunki atmosferyczne nie mamy żadnego wpływu, jednak poprzez odpowiednie zachowania i szacunek do zasad ruchu drogowego i technik kierowania pojazdami możemy zwiększyć bezpieczeństwo na drodze własne i innych uczestników ruchu. Dlatego mazowieccy policjanci apelują, aby kierowcy przede wszystkim ściągali nogę z gazu, a przed wyjazdem sprawdzali oświetlenie, ilość płynu do spryskiwaczy oraz zadbali, o jakość opon w swoich pojazdach. Pieszych i rowerzystów natomiast zachęcamy do używania wszelkiego rodzaju odblasków, które mają niebagatelny wpływ na poprawę ich widoczności na drodze, co w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi oraz leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.

Zdjęcie archiwalne - Potrącenie pieszego przy szkole.

Opr. J.O/asp.szt. Sławomir Tomaszewski

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe